Witamina A na co pomaga - każda kobieta pragnie zachować atrakcyjny wygląd i wpłynąć niejako…
Maść z mocznikiem – na co? Mocznikowi przypisuje się właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne czy przeciwświądowe. Preparaty z mocznikiem w składzie na czele z maścią mają szerokie spektrum zastosowań – począwszy od nawilżania skóry, na usuwaniu zrogowaceń skończywszy. W aptekach dostępne są jednak preparaty z różnym jego stężeniem. Zatem jaką maść z mocznikiem wybrać? Podpowiadamy!
Mocznik naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Bierze czynny udział w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia skóry, a co za tym idzie, od jego ilości zależy jej elastyczność. W momencie gdy poziom mocznika spada, skóra staje się sucha i szorstka w dotyku. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą wystąpić stany chorobowe takie jak łuszczyca czy egzema. Dlatego w przypadku suchej skóry polecane są preparaty z mocznikiem w składzie. Maść z mocznikiem – na co jeszcze można ją stosować? Sprawdź!
Mocznik – właściwości
Jedną z najważniejszych właściwości mocznika jest działanie nawilżające. Substancja ta dostarcza do wnętrza skóry cząsteczki wody i zatrzymuje je w jej strukturach. Dzięki temu woda, zamiast parować, jest wykorzystywana w różnego rodzaju procesach zachodzących w obrębie skóry. Zatem mocznik bardzo dobrze pochłania wilgoć, oprócz tego silnie nawilża.
Dodatkowo mocznik wykazuje właściwości:
- złuszczające,
- zwiększające przepuszczalność warstwy rogowej naskórka,
- odblokowujące pory skóry,
- wzmacniające barierę ochronną skóry,
- zwiększające poziom enzymów syntetyzujących lipidy,
- przyspieszające naturalną regenerację skóry,
- przeciwgrzybiczne,
- przeciwzapalne,
- przeciwświądowe.
Sprawdź również:
- profesjonalne produkty do pedicure https://kerpro.pl/kategoria-produktu/kosmetyki-i-preparaty/kosmetyki-do-stop/
- onygen apteka
- preparat na łamliwe paznokcie
Stężenia mocznika w kosmetykach – jakie są?
Na rynku dostępne są kosmetyki z różną zawartością mocznika w składzie. Zazwyczaj dany produkt można zaklasyfikować do jednej z sześciu grup.
- 2% stężenie mocznika – preparaty z tej grupy stosuje się celem pobudzenia regeneracji naskórka, gdyż przyspieszają podział komórek w warstwie ziarnistej skóry. Po maść z 2% mocznikiem można sięgnąć bez konkretnego wskazania, a jedynie dla ogólnego zwiększenia wydajności pielęgnacji.
- 3-10% stężenie mocznika – produkty z taką zawartością mocznika nawilżają i zmiękczają skórę, jednocześnie zwiększając ilość wody w warstwie rogowej naskórka. Dodatkowo złuszczają martwy naskórek, odbudowują i wzmacniają barierę ochronną skóry, co widocznie poprawia jej kondycję. Najczęściej takie stężenie można spotkać w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji stóp.
- 10% stężenie mocznika – kosmetyki z tej kategorii mają przeciwbakteryjne działanie. Ich zadaniem jest wygładzanie naskórka, niwelowanie jego martwych komórek i zapobieganie łuszczeniu. Mocznik w takim stężeniu spotkać można np. w tonikach do skóry trądzikowej.
- 10-30% stężenie mocznika – mocznik w takim stężeniu rozrywa wiązania wodorowe keratyny, zwiększa przepuszczalność skóry i widocznie ją zmiękcza. Dzięki temu substancje aktywne kosmetyków i leków łatwiej wnikają w głąb skóry, a zatem zakres ich działania się zwiększa. Kosmetyki zawierające od 10% do 30% mocznika sprawdzają się w pielęgnacji skóry trądzikowej lub walki z tzw. rybią łuską.
- 30-40% stężenie mocznika – produkty z tej grupy bardzo dobrze złuszczają skórę. W takim stężeniu mocznik wykorzystywany jest w peelingach, profesjonalnych kuracjach złuszczających, a także preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry nadmiernie zrogowaciałej lub suchej.
- 40-50% i większe stężenie mocznika – preparaty zawierające większe niż 40% stężenie mocznika przepisywane są na receptę. Dermatolodzy zalecają kurację z ich udziałem w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry (AZS) czy rybiej łuski.
Maść z mocznikiem – na co można ją stosować?
Zastosowanie maści z mocznikiem jest bardzo szerokie. Można wykorzystywać ją do pielęgnacji skóry twarzy, rąk i stóp zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zazwyczaj wykorzystywana jest podczas kuracji dermatologicznych.
Maść stworzona na bazie mocznika sprawdza się w walce z problemami takimi jak:
- trądzik – maść z mocznikiem polecana jest osobom zmagającym się z trądzikiem, gdyż działa przeciwzapalnie. Przy regularnym jej stosowaniu widać widoczną poprawę. Zmian jest widocznie mniej, przestają się też tworzyć blizny potrądzikowe;
- suchość skóry – mocznik przywraca skórze prawidłowy poziom nawilżenia, pozostawiając ją miękką, gładką i elastyczną. Dodatkowo wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, zwiększając jej ochronę. Skóra przestaje być szorstka już po pierwszym zastosowaniu maści;
- atopowe zapalenie skóry / łojotokowe zapalenie skóry – w przebiegu obu tych chorób konieczne jest regularne złuszczanie zrogowaciałego naskórka, w czym pomaga mocznik. Maść z mocznikiem nie tylko złuszcza, ale także nawilża skórę, wygładza ją, a oprócz tego odbudowuje i wzmacnia jej barierę ochronną;
- rozstępy – maść z mocznikiem można stosować do redukcji rozstępów zlokalizowanych w różnych partiach ciała. Największą skuteczność przynosi w walce ze świeżymi rozstępami, ale zdarza się, że pomaga zniwelować również te istniejące od dłuższego czasu;
- rogowacenia okołomieszkowe – w przebiegu tej przypadłości na skórze pojawiają się duże ilości drobnych grudek. Maść z mocznikiem złuszcza martwy naskórek i zapobiega powstawaniu nowych zmian.
Jaką maść z mocznikiem wybrać?
W aptekach, drogeriach, sklepach kosmetycznych a przede wszystkim w sklepach internetowych spotkać można różne maści z mocznikiem. Dużą popularnością w tej kategorii cieszą się produkty marki Podopharm. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki opis dwóch maści od tej firmy z zawartością mocznika 10% i 25% w składzie. Zarówno jedną, jak i drugą maść kupisz w sklepie podologicznym Kerpro https://kerpro.pl.
Podopharm PODOFLEX® maść do przesuszonej skóry stóp z 10% mocznikiem
Maść z 10% mocznikiem Podopharm przeznaczona jest do pielęgnacji stóp, w których obrębie znajdują się modzele, hiperkeratozy lub pęknięcia naskórka. Bardzo dobrze sprawdza się przy zmiękczaniu wałów paznokciowych. Preparat może być bezpiecznie stosowany przez diabetyków.
W składzie produktu znajduje się mocznik (10%) i żel z aloesu. Dzięki tym substancjom skóra staje się elastyczna i przyjemnie miękka w dotyku. Skutecznie zapobiegają one ponownemu jej rogowaceniu. Do produkcji maści wykorzystywane jest również masło shea i lanolina, które wykazują właściwości natłuszczające. Obecna w maści arginina, alantoina oraz witaminy E i PP widocznie poprawiają wygląd skóry. Ekstrakt z nostrzyka żółtego działa łagodząco, a olejek herbaciany regenerująco i odświeżająco.
Jak stosować maść z 10% mocznikiem od Podopharm? Preparat należy nałożyć na stopy w miejsca, gdzie występuje nadmierne zrogowacenie. Powinno się go stosować 2 razy dziennie. W ramach profilaktyki należy raz dziennie smarować maścią skórę. Można wykorzystać ją na zakończenie zabiegu pedicure kosmetycznego lub podologicznego.
Podopharm PODOFLEX® maść do popękanej i zrogowaciałej skóry stóp z 25% mocznikiem
Kolejnym produktem w tej kategorii, jaki naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę, jest maść z 25% mocznikiem Podopharm. Jest to preparat do popękanej i zrogowaciałej skóry stóp, po który można sięgnąć w przypadku nadmiernego rogowacenia i pękania naskórka. Produkt polecany jest do stosowania również przez diabetyków. Maść stworzona została na bazie naturalnych tłuszczy takich jak masło shea i lanolina, które wykazują silnie natłuszczające działanie. Zawarta w maści alantoina działa regenerująco, wspomagając odnowę uszkodzonego naskórka. W składzie preparatu znajduje się także działające tonizująco i odświeżająco ekstrakty z szałwii i rozmarynu, jak i wpływająca na miękkość i elastyczność skóry oraz zapobiegająca ponownemu jej rogowaceniu prowitamina B5.
Sposób użycia maści jest taki sam jak w przypadku poprzedniej. Odpowiednią ilość preparatu należy nałożyć bezpośrednio na skórę stóp. Następnie preparat trzeba dokładnie wmasować i pozostawić aż do całkowitego wchłonięcia. Aby wzmocnić efekt terapeutyczny, można wykonać okluzję.