czw.. wrz 19th, 2024
Co można sprzedać w skupie złota?

Co można sprzedać w skupie złota? W lombardach możemy zastawiać różnego rodzaju przedmioty, jednak na rynku działają również podmioty gospodarczej, które specjalizują się w skupie złota. Co możemy sprzedać w tego rodzaju lombardach i jakie kwoty pożyczki uzyskać?

Złoto inwestycyjne

W skupie złota największą popularnością cieszą się jego sztabki. Jest to tak zwane złoto inwestycyjne. W jaki sposób pracownik lombardu dokonuje wyceny złota inwestycyjnego? Otóż okazuje się, że sztabka sztabce nierówna. Największy wpływ na jej wartość ma ciężar oraz próba złota, z której została wykonana. Niemniej jednak bardzo istotne są również dane, które podawane są przez Mennicę Państwową. Na jej stronach możemy znaleźć tabele, w których podane są ceny złota obowiązujące w danym dniu. Pracownik lombardu zwykle bierze pod uwagę owe dane, dokonując wyceny złota. Nieco inaczej procedura wygląda w przypadku wyceny złotych monet, które również mieszczą się w kategoriach złota inwestycyjnego. W ich przypadku bardzo ważne są również: seria, ilość monet w danej serii, które znajdują się w obiegu, rok wybicia.

Złota biżuteria

Co można sprzedać w skupie złota?Nie każdy jest posiadaczem sztabek złota czy złotych monet, jednak każdy ma w domu jakąś złotą biżuterię. To właśnie ją najczęściej przynosimy do lombardu, który zajmuje się skupem złota. Co dokładnie możemy w nim zastawić? Właściwie wszystko: pierścionki, bransolety, naszyjniki, kolczyki i im podobne. Każda biżuteria ze złota może być przedmiotem zastawu. Pracownicy lombardu zwykle mają jednak znacznie większy problem z jej wyceną, niż w przypadku tradycyjnych sztabek złota. Dlaczego? Ponieważ biżuteria zawiera dodatkowe elementy, które mogą mieć niemały wpływ na ustalenie kwoty pożyczki. Często okazuje się, że dwa, podobnie wyglądające pierścionki, wycenione są zupełnie inaczej. Wszystko dlatego, że jeden z nich posiada cenny kamień, inny zaś nie. Wyceną złotej biżuterii często zajmują się przeszkoleni w tym kierunku specjaliści. Co ciekawe, lombardy nie przyjmą każdego elementu biżuteryjnego. Ich decyzja uzależnione jest od tego, ile podobnych rzeczy mają na stanie. O ile bowiem czyste złoto łatwo jest spieniężyć, o tyle z biżuterią bywa nieco więcej problemów. Lombardy skupiają się bowiem na odsprzedaniu jej, dlatego często biorą pod uwagę również popyt, jaki na dany element biżuteryjny obecnie występuje na rynku.

Złoto w każdej postaci?

Teoretycznie złoto może występować nie tylko w czystej formie, jako monety czy biżuteria. Niektórzy posiadają w domu na przykład zakładki do książek z elementami złota czy pozłacane opaski do włosów. Czy one również mogą być przedmiotem zastawu? To pytanie często pojawia się w głowach osób, które chciałyby nieco zarobić na ich sprzedaży. Odpowiedź na nie nie jest jednak prosta. Wszystko zależy bowiem od polityki konkretnego lombardu. Zdecydowana większość z nich przyjmuje pod zastaw różnego rodzaju przedmioty, a nie tylko biżuterię czy sztabki złota. Niemniej jednak czynią to pod pewnymi warunkami. Otóż zastawiony przedmiot musi cieszyć się popularnością wśród klientów, a więc musi znaleźć się na niego kupiec. W dzisiejszych czasach pozłacane przedmioty nie są często spotykane. Niegdyś nasi bliscy dostawali je w prezencie, gdyż złoto miało symbolizować posiadany majątek. Pozostaje pytanie, czy dziś jakiś klient będzie chciał kupić pozłacany przedmiot? To już podlega indywidualnej ocenie pracownika lombardu, który przyjmuje bądź nie daną rzecz pod zastaw. Miejmy jednak świadomość, że za pozłacane przedmioty nie otrzymamy zbyt wiele pieniędzy. Wszystko dlatego, że zwykle dodatek złota jest w nich stosunkowo niewielki.

Jak wygląda procedura skupu złota?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak właściwie wygląda procedura skupu złota przez lombard? Otóż wystarczy po prostu przyjść z posiadanym przedmiotem do lombardu, a pracownik dokona jego wyceny. Proponowana kwota pożyczki może się różnić w zależności od lombardu, jaki wybierzemy. Zawsze warto więc odwiedzić więcej punktów. Jeśli zaakceptujemy zaproponowane przez pracownika lombardu warunki współpracy, możemy przejść do spisywania umowy. Określa ona przede wszystkim kwotę, jaką otrzymamy w ramach pożyczki. Miejmy na uwadze, że pracownik lombardu nigdy nie zaproponuje nam dokładnie tyle, ile na rynku warte jest obecnie złoto. Wszystko dlatego, że jego głównym zadaniem jest zarobić, a więc sprzedać złoto z zyskiem. Czy oddanie złota do lombardu może więc być opłacalne? Jeśli zależy nam na tym, aby pozbyć się kilku, zalegających w szkatułce ozdób, to jak najbardziej tak. Ostatecznie znalezienie na nie kupca we własnym zakresie byłoby bardzo czasochłonne. Z drugiej strony oddanie sztabki złota do lombardu wydaje się być ostatecznością. Lombard zapłaci nam za nią niewiele, natomiast my stracimy cenne zabezpieczenie. Wszystko dlatego, że złoto jest właściwie jedynym produktem inwestycyjnym, które jest bardzo odporne na zmiany inflacyjne. Dlatego też lombardy bardzo chętnie je skupują. Taka transakcja dla samego posiadacza złota może być jednak nieopłacalna na dłuższą metę.

By jump