pt.. cze 21st, 2024
Co powoduje uzależnienie od internetu?

Co powoduje uzależnienie od internetu? Współczesny świat zmierza do coraz większej cyfryzacji i automatyzacji. Zarówno firmy jak i użytkownicy indywidualni nie wyobrażają sobie już codziennego funkcjonowania bez dostępu do zasobów internetowych. Korzystanie z nich pozwala na efektywniejsze działanie w realnym świecie, zdobywanie wiedzy i utrzymywanie kontaktu z bliskimi. Niestety internet to nie tylko fantastyczne narzędzie do pracy. To również źródło zagrożeń, które może odbić się na naszym życiu i zdrowiu oraz zakończyć się terapią dla osób uzależnionych.

Przyczyny uzależnienia od internetu

Jeszcze kilka lat temu typowy użytkownik internetu zaglądał do sieci głównie w celu sprawdzenia poczty e-mail, uzyskania wiedzy za pomocą wyszukiwarki lub przejrzenia portali społecznościowych. W ostatnim czasie internet rozwijał się w olbrzymim tempie i zaczęły pojawiać się coraz to nowe aplikacje – rozrywkowe, sprzedażowe, biznesowe czy kulturalne – które bardzo pochłaniają czas użytkowników. Świat internetu stał się tak atrakcyjny, że bardzo trudno się od niego odciąć. Praktycznie w każdej sytuacji życiowej możemy wspomóc się konkretną aplikacją internetową:

  • idziemy na spacer, więc włączamy program mierzący nam kroki
  • trenujemy, zatem aplikacja mierzy nam skuteczność ćwiczeń
  • gotujemy, czyli potrzebujemy mobilnej książki kucharskiej
  • szukamy partnera, więc instalujemy aplikację randkową
  • chcemy obejrzeć film, toteż uruchamiamy serwis streamingowy
  • potrzebujemy coś załatwić w banku czy urzędzie – logujemy się on-line

Takich przykładów jest mnóstwo i każdy z nas patrząc na wyświetlacz swojego smartfona widzi, jak bardzo aplikacje internetowe zawładnęły naszym życiem. Wiele osób, szczególnie młodych nie jest w stanie już w łatwy sposób zrezygnować z czasu poświęcanego na korzystanie z internetu. Prawdziwe życie wydaje się być niesamowicie nudne w porównaniu do możliwości jakie daje internet, przez co osoby uzależnione nie widzą powodu, aby wracać do rzeczywistości. Kiedy słyszą słowa “terapia uzależnień” to nie rozumieją, że potrzebują skorzystać z centrum psychoterapii czy ośrodka leczenia uzależnień.

Jak wygląda uzależnienie od internetu i jakie są jego skutki

Należy zrozumieć, że uzależnienie od internetu jest takim samym nałogiem jak picie alkoholu czy palenie papierosów. Nasz organizm tak bardzo przyzwyczaja się do pewnych bodźców, że nie wyobrażamy sobie już życia i normalnego funkcjonowania bez nich. Zaczynamy spędzać coraz więcej czasu on-line, każdą czynność wykonujemy z telefonem w ręku i nie potrafimy już zrobić czegokolwiek bez wsparcia ze strony odpowiednich aplikacji mobilnych. Przestaje pomału interesować nas świat rzeczywisty. Jeśli w pracy lub w szkole mamy ograniczony dostęp do sieci, to zaczynamy odczuwać dyskomfort. Nie lubimy już spędzać czasu na świeżym powietrzu, wyjeżdżać, korzystać z atrakcji, bo odrywa nas to od naszych ulubionych zajęć w internecie. Odczuwamy ogromny stres, kiedy nie jesteśmy na bieżąco z ulubionymi profilami w serwisach społecznościowych, mamy wrażenie, że coś ważnego nas wtedy omija. Każdą chwilę off-line traktujemy jako marnowanie czasu.

Jak sobie pomóc?

W terapii odwykowej dla osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków jest oczywiste, że należy odstawić używki. Natomiast nie jest to takie proste w przypadku uzależnienia od internetu. Cały świat staje się z dnia na dzień coraz bardziej cyfrowy, internet otacza nas z każdej strony i tak naprawdę musimy z niego w wielu sytuacjach korzystać. Pandemia oraz każdy kolejny lockdown sprawiły, że również nasza praca i edukacja odbywa się zdalnie lub w modelu hybrydowym. Nie jesteśmy więc w stanie całkowicie odciąć się od internetu. Dlatego też kluczową rolę w naszej terapii odwykowej będzie spełniać odpowiednia psychoterapia. Jeśli mamy taką możliwość to warto skorzystać z profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień od internetu. Znajdziemy tam specjalistów z zakresu medycyny znających doskonale nasz problem oraz centrum psychoterapii, które wesprze nasz odwyk. Specjalistyczne ośrodki do walki z uzależnieniami coraz liczniej powstają w naszym kraju, co tylko pokazuje skalę problemu. Niestety w tym momencie zdecydowana większość z nich to prywatne kliniki odwykowe, które są dosyć kosztowne. Problem społeczny z uzależnieniem od internetu jest jednak tak duży i na tyle trudny do pełnego wyleczenia, że instytucje Państwowe również zaczynają dostrzegać potrzebę tworzenia takich miejsc.
Co powoduje uzależnienie od internetu?Świat się zmienia, więc również problemy społeczne są coraz to nowe. Jeszcze kilka lat temu, kiedy usługi internetowe były drogie i mniej dostępne a użytkownicy nie znali zasobów sieci tak dobrze, uzależnienie od internetu praktycznie nie istniało. Natomiast teraz zaczyna to być powszechne, szczególnie wśród ludzi młodych, dla których smartfon, tablet i laptop to podstawa codziennego funkcjonowania. Najistotniejszym czynnikiem zapobiegawczym jest oczywiście zachowanie umiaru w korzystaniu z sieci póki nie jest za późno, jednak każdy z nas wie, jak czasami bywa to trudne. Warto również obserwować swoich najbliższych, reagować na niepokojące sygnały i przede wszystkim okazać wsparcie i pomocną dłoń kiedy zauważymy symptomy uzależnienia od internetu.

By jump