czw.. kwi 18th, 2024
Geotechnika Szczecin

Geotechnika Szczecin – gotowy projekt domu jednorodzinnego nadający się do budowy na stabilnym i średnim gruncie. Jeżeli planujemy budowę na nieco niższym podłożu nośnym, fundamenty przewidziane w projekcie mogą nie przenosić odpowiednio odpowiednich obciążeń. Nie ma to nic wspólnego z nierównomiernym osiadaniem budynków i pęknięciami w murach. Przed rozpoczęciem budowy zalecane są badania. Co to za badania? Badanie geotechniczne Szczecin.

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Najważniejszą rzeczą, którą musimy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy, jest specyfika terenu na działce. Musimy wyróżnić trzy główne parametry, które decydują o bezpieczeństwie fundamentu budynku i wszystkich kosztach.

Pierwszy punkt to ta sama lokalizacja. Niektóre domy budowane są na spektakularnych zboczach lub nisko położonych terenach. Musimy jednak mieć na uwadze zmieniające się warunki pogodowe. Bardzo intensywne opady nie tylko znikają w glebie. Dlatego konieczne jest określenie kierunku przepływu danej wody deszczowej i jej wpływu na budynek.

Geotechnika Szczecin

Geotechnika Szczecin
Geotechnika Szczecin

Nie bez znaczenia są również poziomy wód gruntowych. Szczególnie ważne przy budowie domu z piwnicą. Oczywiście wyższe poziomy wód gruntowych mogą powodować pewne trudności w budowie i izolacji fundamentów. Wiąże się to ze wzrostem kosztów inwestycji. Pod względem nośności bardzo ważne będzie zwierciadło wody. Należy pamiętać, że nośność gleb wilgotnych jest na ogół znacznie mniejsza niż podłoży gęstych i przepuszczalnych.

Wspomnijmy też o rodzaju gleby. Najmniej nadają się do budowy gleby organiczne, czyli miękka glina i miękki piasek. Ten rodzaj podłoża ma niższą nośność, co wiąże się z ryzykiem nadmiernego osiadania budynku. Możliwa jest budowa na dość trudnych glebach, ale wiąże się to z dużymi kosztami i wiąże się z pewnym ryzykiem. W takim przypadku zalecamy wykonanie badania geotechnicznego. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy nie ma mokrej gliny i błota, które umożliwiają budowę pod pierwszą warstwą podłoża.

Czy badanie geotechniczne jest konieczne z prawnego punktu widzenia?

Domy jednorodzinne należą do pierwszej kategorii inżynierii geotechnicznej. Ich budowa z pewnością nie powinna wiązać się z koniecznością szczegółowego badania gleby. W zdecydowanej większości przypadków wystarcza kompletna dokumentacja geotechniczna. Daje przybliżoną działkę jakości gleby. Na szczególną uwagę zasługują jednak wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego. Spośród nich, w niektórych przypadkach, badania geotechniczne są wymagane na podstawie ustaleń zawartych w niniejszym dokumencie. Dotyczy to zwłaszcza budynków z piwnicami.

Czytaj więcej:

Dlaczego opłaca się zlecić badanie gleby?

Wielu inwestorów uważa, że ​​badania geotechniczne w ogóle nie są wymagane. Większość obszarów w moim kraju to gęste gleby o wystarczającej nośności. Budowa domu na nieznanym podłożu wiąże się jednak z pewnym ryzykiem.

Wiercenie geotechniczne informuje inwestorów o nośności gruntu i pomaga nam w podjęciu decyzji o wyborze fundamentu. Badania geotechniczne można wykonać nawet przed zakupem działki. Dlatego upewnimy się, że obszar ten jest absolutnie odpowiedni dla domów jednorodzinnych.

Jednak w praktyce wykonanie tych czynności może przynieść nam dodatkowe oszczędności. Szczegółowa analiza geotechniczna pomaga w podjęciu bardzo ważnych decyzji budowlanych. Wskaże nam również linie przemarznięcia gleby i ułatwi podejmowanie decyzji o odwodnieniu. Dzięki wszystkim badaniom będziemy mogli również określić głębokość samej piwnicy. To bardzo cenna informacja, o której warto wiedzieć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych.

Ile kosztuje wiercenie?

Opłaty mogą się różnić w zależności od regionu naszego kraju. Orientacyjna cena studni o głębokości jednego metra wynosi od dziewięćdziesięciu do stu sześćdziesięciu złotych. Oznacza to, że wykonanie czterech studni o grubości 3 metrów będzie kosztować od 1100 do 2000 zł. To nie jest duży wydatek. Zwłaszcza gdy porównamy to z kosztami budowy domu.

Czasami pomiary geotechniczne trzeba po pewnym czasie powtórzyć. Dzięki powtórzeniu badań poznamy cykliczne zmiany zwierciadła wód gruntowych. Jest to bardzo interesujące na obszarach o znacznie większej wilgotności. Kompletna dokumentacja geotechniczna jest wliczona w koszty wiercenia. Firmy specjalizujące się w badaniach geotechnicznych w Szczecinie dostarczają nie tylko papierowe wersje dokumentów geotechnicznych, ale także elektroniczne. To jest naprawdę ważne i ważne dla nas jako naszych klientów.

Dokonując tak zniechęcającej inwestycji, pamiętaj, że warto uważać na wszystko. Oczywiście nie powinniśmy oszczędzać na badaniach geotechnicznych.

By jump12