niedz.. paź 6th, 2024
Ochrona obwodowa

Ochrona obwodowa – z pewnością nikt z nas nie chce dopuścić do włamania na teren własnej posiadłości. Aby temu zapobiec, warto zastanowić się nad systemami alarmowymi. Są one uznawane za pierwszą linię zabezpieczeniem przed wkroczeniem intruza. Co powinniśmy wiedzieć na temat ochrony obwodowej? Co wchodzi w jej skład? Na jakich ogrodzeniach można ją zainstalować? Jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników w tym zakresie.

Co powinniśmy wiedzieć na temat ochrony obwodowej?

czujki alarmowe zewnętrzneZa ochronę obwodową uznaje się zestaw kabli i czujników, które instalowane są dookoła ogrodzenia, na jego szczycie lub w ziemi. Urządzenia te są niemalże niedostrzegalne dla potencjalnego włamywacza z dalszej odległości. Reagują one na osobę, która wkroczy w szerokie pole detekcji. Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo domowników, bowiem są oni natychmiastowo informowani o tym, że ktoś niepożądany zbliża się do posiadłości. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że właściciele mogą czuć się komfortowo na terenie działki, bowiem czujniki skierowane są do zewnątrz. Napłtotowe systemy to uniwersalny i innowacyjny sposób na potencjalnych złoczyńców. Sprawdzą się nie tylko do ogromnych posesji przemysłowych, ale również do nieco mniejszych podwórek prywatnych. Jest to niemalże gwarancja całodobowej ochrony niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.

Co wchodzi w skład efektywnej ochrony obwodowej?

Ochrona obwodowa
Ochrona obwodowa

W pierwszej kolejności włamywacze natrafią na aktywne bariery podczerwieni. W ich skład wchodzą dwa elementy – odbiornik i nadajnik. Pomiędzy nimi przez cały czas przesyłane są wiązki promieni IR. Jeżeli któraś zostanie zerwana, wówczas dochodzi do automatycznego uruchomienia się alarmu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że możemy zdecydować się na modele z różnorodną ilością wiązek – od 2 do 8. Wewnątrz dowolnego obiektu odległość czujników może wynosić około 20 metrów, natomiast na zewnątrz – 10 metrów. Złodziej z reguły nie zwraca uwagi na to, jakie szkody wyrządza. Okazuje się, że ochrona obwodowa sprawi, że przestępca nie wykona większych zniszczeń – po chwili otrzymamy bowiem alarm, że ktoś niepożądany znajduje się na terenie posesji. Kolejną linią obrony mogą być czujniki magnetyczne – są one odpowiedzialne za próbę otwierania okien i drzwi. Ich cena jest stosunkowo niska, z tego powodu każdy z nas powinien zdecydować się na takie rozwiązanie. Niestety ewentualne wybicie szyby nie uruchomi działania, dlatego też strzałem w dziesiątkę mogą okazać się czujniki akustyczne. Są odporne na fałszywe alarmy, wśród których wyróżnia się chociażby zbicie szklanki lub kieliszka. Część osób wybiera także czujkę wibracyjną, która to jest odpowiedzialna za to, aby poinformować nas o próbie wyłamania drzwi.

Na jakich ogrodzeniach można zainstalować ochronę obwodową?

W tym miejscu warto zdawać sobie sprawę z tego, że ochrona obwodowa doskonale sprawdzi się w przypadku różnorodnych ogrodzeń. Na jednych sprawuje się nieco lepiej, na innych gorzej. Najlepiej współpracuje z popularnym typem ogrodzenia, który nazywany jest siatką. Dzieje się tak, bowiem siatka rozciągnięta jest pomiędzy przęsłami. Materiał ten charakteryzuje się dużą elastycznością i czułością na drgania. W praktyce oznacza to, że wystarczy delikatne szarpnięcie, aby zmienić jej napięcie. Wzbudza to czujność ochrony obwodowej, która załącza się, informuje nas o potencjalnym włamaniu i często przestrasza samego złodzieja. Jeśli nie możemy zainstalować takiego systemu na powierzchni ogrodzenia, wówczas stosowane są alternatywne rozwiązania w postaci systemu ochronnego wzdłuż płotu pod powierzchnia lub bezpośrednio nad nią.

Zobacz koniecznie:

Jakie korzyści niesie ze sobą ochrona obwodowa?

Nie da się ukryć, że ochrona obwodowa na dzień dzisiejszy cieszy się ogromną popularnością. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że gwarantuje ona bezpieczeństwo osób, które znajdują się wewnątrz. Często pozwala ona uniknąć włamania – w zdecydowanej większości przypadków uruchomiony alarm wystraszy złodzieja, jednocześnie zrezygnuje on z kontynuowania próby kradzieży. Jeśli jednak trafimy na kogoś odważnego, to złoczyńca będzie miał mniej czasu na działanie, bowiem my będziemy poinformowani o zajściu – możemy się tym zając na wiele sposobów. Zaleca się, aby ochronę obwodową łączyć z monitoringiem- w ten sposób zyskamy materiał dowodowy, a ujęcie sprawcy będzie bardziej prawdopodobne. Tego typu systemy zwiększają poczucie naszego bezpieczeństwa- pozostawienie domu bez opieki okaże się możliwe, tym bardziej, jeśli współpracujemy z agencją ochrony. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ochrona obwodowa wymaga zastosowania wielu innowacyjnych rozwiązań, ze względu na to, że jest narażona na działanie czynników atmosferycznych. Instalacja nie wpływa jednak na swobodę poruszania się domowników, o ile całość jest odpowiednio zamontowana i skonfigurowana.

By jump