Dobra izolacja kontenera – jak ją zrobić – wszyscy rozumiemy, że izolacja termiczna jest potrzebna, aby utrzymać ciepło w domu, im lepsza tym komfort mieszkańców wyższy. Nie chodzi tylko o grubość samej warstwy termoizolacyjnej, ale zapewnienie zminimalizowania wycieków ciepła na zewnątrz. A jest to możliwe przez pęknięcia, mosty zimna, dowolny element o wysokiej przewodności cieplnej. To samo dotyczy dobrej izolacji kontenera która pozwoli przystosować go na przykład jako pokój socjalny i przebieralnia dla pracowników budowy.
Dobra izolacja kontenera – jak ją zrobić?
Kontenery morskie służą do przewozu ładunków suchych to mocne i metalowe moduły, składające się z mocnej ramy i obudowy wykonanej z profilowanej blachy. Zarówno podczas przewozu różnych towarów jak i po przystosowaniu na cele gospodarcze lub mieszkalne wymagają zapewnienia odpowiednich warunków temperaturowych. Czy łatwo zrobić dobrą izolację kontenera? Trzeba wybrać najskuteczniejszy materiał i dokonać niezbędnych obliczeń. Aby uniknąć błędów w obliczeniach możliwego obciążenia, można skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą, która opracowuje i wykonuje projekty domów kontenerowych. Uwzględniają niuanse i obliczają ilość materiałów.
Dlaczego tak ważna jest prawidłowa izolacja kontenera?
Metal jest doskonałym przewodnikiem ciepła, więc kontener będzie mostkiem termicznym, przez który do pomieszczenia dostanie się chłód, tak jak przez przewody płynie prąd elektryczny.
Najczęściej mostkami termicznymi są:
- Metalowe ościeżnice.
- Różne stalowe kotwy przebijające ściany.
- Nieprawidłowo zainstalowane okna.
Na osobne słowo zasługuje wentylacja izolacji. Nie wolno nam zapominać, że ściany kontenera nie przepuszczają powietrza, a zatem para z pomieszczenia nie będzie miała, dokąd pójść. Gromadzi się w izolacji, co może prowadzić do znacznych strat ciepła zimą i dużej wilgotności. Aby tego uniknąć, konieczne jest opcjonalnie stworzenie wentylacji izolacyjnej wykorzystując otwory wzdłuż górnej lub dolnej części ściany. Otwory należy chronić przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz, np. za pomocą kratek wentylacyjnych.
Materiał do wykonania izolacji kontenera
Pierwszym materiałem, który przychodzi na myśl planując dobrą izolację kontenera morskiego 45 jest styropian. Podczas układania podwójnej warstwy tego gęstego materiału uzyskuje się pojedynczą barierę izolacyjną, która zapobiegnie kondensacji na ścianach. Co można powiedzieć o wełnie mineralnej? Wykazuje ona niską paroprzepuszczalność, dlatego może dojść do zatrzymywania wilgoci w warstwach.
Natomiast pianka poliuretanowa to porowaty materiał, który dobrze izoluje kontenery. Jest jeden problem – substancja nie układa się dobrze na suficie i górnej części ścian. Na te obszary zaleca się stosowanie piany dwufazowej. Szybko twardnieje i równomiernie się układa. Spryskanie pianką poliuretanową powierzchni to sprawdzona metoda izolacji kontenera wewnątrz i na zewnątrz. Chroni metalowe ściany przed korozją.
Izolacja ścian kontenera pianką poliuretanową przebiega następująco:
- Powierzchnie są oczyszczone z kurzu i brudu.
- Następnie są nawilżane.
- Po czym puszkę z pianką należy przez minutę dokładnie wstrząsnąć.
- Na ściany nakładana jest cienka warstwa pianki.
Dobra izolacja kontenera – gdzie zrobić na zewnątrz czy w środku?
Izolacja kontenera od zewnątrz wykonywana jest poprzez natrysk warstwy termoizolacyjnej. W zasadzie można izolować zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz, aby dokonać właściwego, wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych punktów. Metal to dość specyficzny materiał zasadniczo różniący się od innych materiałów wysoką przewodnością cieplną, brakiem porowatości i dużą podatnością na korozję. To właśnie te trzy cechy przyczyniają się do wyboru strony do izolacji.
Jak zrobić dobrą izolację kontenera?
Na początek zalecane jest wycięcie wszystkich planowanych otworów okiennych i drzwiowych. Wycinając otwory w ścianach kontenera na przyszłe okna i drzwi, wentylację i kominy osłabiana jest wytrzymałość konstrukcyjną ściany przerywając ciągłość żeber usztywniających. Dlatego po obu stronach każdego otworu w ścianach konieczne jest przyspawanie rur biegnących pionowo od samej podłogi do samego sufitu (służą one również jako dodatkowe podpory pionowe). Powyżej i poniżej otworu należy przyspawać dwie poziome rury, których końce są przyspawane do rur pionowych. Rury są spawane punktowo do obudowy, ze sobą ciągłym szwem. Powstała konstrukcja posłuży zarówno jako usztywnienie otworu, jak i element wzmacniający, do którego będzie można przymocować zamontowane okna i drzwi. W tym celu można skorzystać z usług firmy zajmujących się izolacją kontenerów.
Przy izolowaniu kontenera od wewnątrz optymalne jest użycie nie gotowych mat z wełny mineralnej lub płyt styropianowych, ale wykonanie pionowej konstrukcji poprzez wypchanie drewnianych prętów w pionie o grubości 5-10 cm. Ściany natryskiwane są pianką poliuretanową a po nałożeniu usuwany jest nadmiar To samo trzeba zrobić na suficie. Wszystkie ściany i sufit należy dokręcić membraną paroizolacyjną.
Izolacja zewnętrzna kontenera morskiego polega na całkowitym wykończeniu ścian pianką, styropianem lub wełną mineralną. Najpierw instalowana jest rama kontenera, na niej mocowany jest materiał okładzinowy. Izolację termiczną chroni hydroizolacja lub specjalna membrana chroniąca przed wiatrem, pod którą umieszczona jest paroizolacja.