czw.. wrz 19th, 2024
W jaki sposób podawać witaminę D w kroplach?

W jaki sposób podawać witaminę D w kroplach? Suplementację witaminy D wdrażamy zwykle od września do kwietnia. To właśnie w tych okresach potrzebujemy jej najbardziej. Najczęściej wybieramy witaminę D3 w kroplach. W jaki sposób możemy ją zażywać oraz podawać naszym bliskim?

Wybór dawki

W jaki sposób podawać witaminę D w kroplach?Najważniejsze w kontekście suplementacji witaminy D jest wybór odpowiedniej dawki. Generalnie istnieją pewne wytyczne, jednak każdy powinien dobrać ją indywidualnie z pomocą lekarza. Chodzi bowiem o to, że każdy nieco inaczej przyswaja witaminę D oraz otrzymuje inną jej ilość wraz ze słońcem. Dorosły człowiek powinien od września do kwietnia spożywać 2000 jednostek witaminy D każdego dnia. Dotyczy to jednak osób, które latem przebywają na słońcu około 15 minut codziennie. Wytyczne w tym zakresie często jednak ulegają zmianie. Jeszcze do niedawna lekarze sugerowali, że dorośli przebywający tyle czasu na słońcu codziennie nie muszą w ogóle brać dodatkowo witaminy D. Niemniej jednak naukowcy dostrzegli, że odpowiednią jej ilość dostarcza jedynie słońce będące wysoko na niebie. W teorii powinniśmy więc przebywać na nim w godzinach od 12 do 15. Co więcej, nie powinniśmy smarować ciała kremem z filtrem. To zalecenie kłóci się z zaleceniami dermatologów, którzy mówią, że właśnie krem z filtrem najlepiej chroni przed czerniakiem. Dlatego możemy przyjąć, że każdy dorosły człowiek potrzebuje dodatkowej dawki witaminy D, ponieważ nie przebywa na słońcu tyle, ile powinien i w jakich warunkach powinien. Minimalna dawka witaminy D dla osoby dorosłej to 1000 jednostek, maksymalna zaś 4000 jednostek. Należy jednak sięgnąć po nią jedynie w przypadku dużych niedoborów. Inaczej wygląda sprawa w kontekście osób starszych oraz dzieci. Niemowlęta powinny przyjmować około 400 jednostek witaminy D. Po 6. miesiącu możemy zwiększyć dawkę do 600 jednostek. Po skończonych roku dawka może wynosić 800 jednostek. Natomiast starsze osoby powinny przyjmować minimum 2000 jednostek witaminy D codziennie.

Jak podawać witaminę D?

Jeśli wiemy już, jaka dawka witaminy D będzie dla nas odpowiednia, to możemy rozpocząć jej suplementację. Generalnie w przyjmowaniu witaminy w kroplach nie ma nic trudnego. Teoretycznie, gdyż musimy ściśle trzymać się wyznaczonej dawki. Z tym zaś często mamy problem. Chodzi o to, że każdy producent inaczej dawkuje witaminę w przeliczeniu na kroplę. Jedna kropla preparatu może zawierać 400 jednostek, a może ich zawierać 1000. Jak łatwo obliczyć, przyjęcie 5 kropel pierwszej da nam 2000 jednostek witaminy D. W przypadku drugiego preparatu wystarczy przyjąć 2 krople. Dawkowanie jest tutaj bardzo istotne. Witamina D ma to do siebie, że nie jest wydalana wraz z moczem. Może osadzać się na nerkach, tworząc na nich złogi. Dlatego też zawsze zwracajmy uwagę na to, ile jednostek witaminy znajduje się w jednej kropli. Dotyczy to wszystkich suplementów diety w kroplach, a nie tylko witaminy D. Kolejną ważną kwestią jest przyjmowanie witamin o odpowiednich porach. Lekarze radzą, aby witaminę D przyjmować wraz z posiłkami lub zaraz po nich. Czy jednak w przypadku kropel jest to koniecznie? Zalecenie to bierze się stąd, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach. Niektóre tabletki nie zawierają dodatku tłuszczowego, zatem trzeba go dostarczyć wraz z pożywieniem. Tymczasem witamina D w kroplach jest już rozpuszczona w tłuszczu. W związku z tym nie ma konieczności spożywania jej wraz z posiłkiem, choć nie ma też do tego żadnych przeciwwskazań.

Jak podawać witaminę niemowlętom i osobom starszym?

Wciśnięcie pompki dozującej czy podanie łyżeczki z odmierzonymi kropelkami nie jest takie proste w przypadku osób starszych i niemowląt. Często odmawiają one przyjęcia witaminy, wypluwają ją bądź nią ulewają. Jak więc podać im witaminę D w kroplach? Najlepiej, jeśli odpowiednią ilość dodamy do jedzenia bądź napoju. Dzieci mogą otrzymać mleko z dodatkiem witaminy D. Nawet, jeśli maluch spożywa mleko matki, to wystarczy odciągnąć troszkę i rozpuścić w nim witaminę. Wypita z mlekiem przyswoi się tak samo dobrze. Osobom starszym możemy natomiast dodać ją do jedzenia, na przykład zupy. Wybierajmy wtedy witaminę D bez dodatku smakowego. Producenci często dodatkami chcą zachęcać dzieci, a nawet dorosłych do jej przyjmowania. Trik ten nie zawsze jednak działa. Podawanie witaminy D w posiłkach czy napojach ma jedną, zasadniczą wadę. Płyn musi być wypity, a posiłek zjedzony do końca. W innym przypadku nie wiemy, ile tak naprawdę dana osoba spożyła witaminy. Jest to bardzo problematyczna sytuacja, dlatego warto za jakiś czas ponownie zaproponować płyn z witaminą D. W innych przypadku trudno będzie określić podaną dawkę. Pamiętajmy, aby nigdy nie podawać drugiej, takiej samej dawki jednego dnia. Nadmiar witaminy D jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób starszych i dzieci.

Podawanie witaminy D w kroplach nie jest trudne. Czasami jednak musimy wykazać się sprytem i przemycić cenny dodatek do posiłku lub napoju. Trik ten możemy stosować także z innymi witaminami czy lekami, które nie zmieniają smaku dań lub napojów.

By jump12