wt.. lis 12th, 2024
Przesiewacz do piasku i żwiru- jaki wybrać?

Przesiewacz do piasku i żwiru – jaki wybrać? Wydobywanie kruszywa takiego jak żwir i piasek, to bardzo zawiły proces składający się z wielu ważnych etapów. Najważniejszą częścią jest oczywiście przesiewanie, które polega na mechanicznym oddzielaniu oraz czyszczeniu ziaren. Do tej czynności używane jest specjalne urządzenie, czyli przesiewacz.

W jaki sposób wydobywa się kruszywo?

Kruszywo takie jak piasek i żwir czy też mieszanki, są to materiały o pochodzeniu mineralnym albo sztucznym. Mają one wszechstronne zastosowanie, aczkolwiek najczęściej stosuje się je w budownictwie. Dzięki nim tworzone są podkłady pod drogi i kostki brukowe, zaprawy, zasypki, podwyższenia terenu, zabezpieczenia dróg na zimę czy podjazdy. Tego rodzaju kruszywa wydobywa się metodą kopalnianą przy pomocy specjalistycznych urządzeń. W kolejnym etapie materiały oczyszcza się i dzieli na odpowiednie frakcje. Muszą one też zostać posortowane według wymogów produkcyjnych i jakościowych. Zakłady mogą obrabiać kruszce na różne sposoby, w zależności od ich zastosowania i aktualnych potrzeb. Pomijając samo ich wydobycie, to właśnie mechaniczne oddzielanie ziaren czy pomocy przesiewaczy, jest najważniejszym elementem całego procesu. To właśnie od tego sprzętu zależna jest cała wydajność pracy przedsiębiorstwa.

Przesiewacz do piasku i żwiru – czym jest?

Przesiewacz jest to sprzęt wykorzystywany w różnych obszarach przemysłu. Jedno zadaniem jest podzielenie materiałów sypkich, takich jak piasek i żwir na odpowiednie frakcje. Ponadto, oczyszcza te kruszce z kamieni czy ziemi. Czy charakteryzuje się ta maszyna? Ważne jest to, że profesjonalny sprzęt działa szybko i wyjątkowo dokładnie. Za jego pomocą podział kruszców wykonywany jest sprawnie, co wpływa na przyspieszenie procesów produkcyjnych. Co ważne, umożliwia on dzielenie materiałów zarówno suchych, jak i wilgotnych.

Zobacz koniecznie:

 

Jak działa przesiewacz do żwiru i piasku?

Przesiewacz do żwiru na mokro ma właściwie trzy główne zadania. Najpierw musi wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia z dzielonego materiału, czyli glinę, kamienie czy ziemię. Urządzenie musi być przy tym wydajne i nie może zbyt szybko ulec zapchaniu, co by spowolniło cały proces. Następnym zadaniem jest posortowanie kruszcu na frakcje, w celu otrzymania kruszcu do dalszej obróbki bądź do kontroli jakościowej. Jeśli chodzi o kontrolę jakościową, uzyskane frakcje sortuje się dodatkowo, biorąc pod uwagę wymogi produkcyjne (ilość, wielkość, czystość). Oczywiście cały ten proces może różnić się i zależy przede wszystkim od danego przedsiębiorstwa.

Na co zwrócić uwagę wybierając przesiewacz do swojej działalności?

Przesiewacze będące w ofercie wielu producentów są sprzętami o dosyć podobnej budowie i parametrach. Jeśli jednak chcemy zakupić sprzęt, który sprosta naszym wymaganiom i spełni swoje zadanie, musimy zwrócić uwagę na pewne kwestie. Nawet małe różnice w poszczególnych modelach mogą mieć ogromne znaczenie dla jakości pracy maszyny, ale także na jej łatwość obsługi, bezawaryjność i wydajność. Przesiewacz, np. przesiewacz do węgla musi być dopasowany do naszych potrzeb. Ważne jest też to, jak długą gwarancję uzyskamy na sprzęt i czy firma zapewnia też jej serwis. W razie nagłej awarii urządzenia niezwykle ważne jest to, aby części do niego były łatwo dostępne, aby móc szybko naprawić sprzęt, bez większych strat produkcyjnych. Jeśli nie znamy się na takich maszynach, dobrze jest zasięgnąć rady specjalisty. Podczas wyboru przesiewacza zwróćmy uwagę na jego budowę. Cała konstrukcja powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Maszyna powinna być wytrzymała, solidna i stabilna. Pamiętajmy, że maszyny pracują często w niesprzyjających warunkach, a więc powinny być odporne na różne negatywne czynniki. Liczy się także wykonanie poszczególnych podzespołów. Wszystkie komponenty powinny być starannie wykonane z dobrych gatunkowo materiałów, aby przesiewacz mógł pracować na odpowiednich obrotach. Maszyny służące do segregacji materiałów powinny być jak najbardziej energooszczędne, dzięki czemu nie narażą nas na duże koszty eksploatacji. Dobrze również, jeśli natężenie generowanego przez nich hałasu nie jest duże, co ułatwi pracę.

Co więcej, w przypadku takich maszyn jak przesiewacze, znaczenie ma również producent. Dobrze, jeśli cieszy się on wysoką renomą na rynku, a jego produkty są znane i cenione. Nie będziemy mieć wówczas kłopotu z dostępem do części zamiennych. Będziemy mogli również liczyć na jego wsparcie i pomoc. Przed zakupem warto poczytać także opinie użytkowników danego sprzętu i tego, jak on sprawdza się w pracy. Wszelkie wymienione zalety, jak i wady maszyny pomogą nam w dobraniu najlepszego rozwiązania dla przedsiębiorstwa. Specjalistyczny i dobrze dobrany sprzęt znacznie ułatwi pracę i pomoże w szybszym osiągnięciu wyznaczonego celu. Dzięki przesiewaczom każdy materiał będzie prawidłowy przygotowany do następnych istotnych etapów produkcji. Przesiewacze do żwiru i piasku są istotną częścią wyposażenia współczesnych linii produkcyjnych. Inwestycja w dobrej klasy sprzęt sprawi, że praca stanie się efektywna i szybciej przyniesie nam zyski.

By