pt.. cze 21st, 2024
Jakie rolety wybrać?

Jakie rolety wybrać? Rolety okienne doskonale ochraniają przed słońcem nawet w najbardziej upalne lato. Potrafią również zatrzymywać ciepło jesiennych słot, na przedwiośniu, czy podczas zimy i są doskonałym zamiennikiem dla zasłon albo żaluzji. Praktyczne, właściwie dobrane, a przy tym nowoczesne rolety okienne stają również jednym z ważniejszych elementów dekoracyjnych w domu. Czym się kierować podczas wyboru rolet do swoich czterech ścian?

Rolety okienne – jak wybrać właściwe?

Rolety są obecnie jedną z najpopularniejszych dekoracji okien, a przy tym łatwym w montażu. Ponadto ich szeroki wybór pozwala również na dopasowanie do okien o nieregularnych kształtach. Jednocześnie rolety na okna są wybierane nie na sezon, ale na kilka lat dlatego podczas wyboru należy zwracać uwagę na aspekt praktyczny oraz estetyczny.

Przepuszczalność promieni słonecznych

Regulacja stopnia dopływu światła do domu jest zadaniem podstawowym rolet okiennych. Dlatego dobór pod tym względem powinien uwzględniać stopień nasłonecznienia danego pomieszczenia. Ponadto mieszkania na parterze umożliwiają zaglądanie do środka osobom postronnym i warto wybrać model w pełni zacieniony, aby tego uniknąć. Podobne rolety wybieramy, gdy nie lubimy porannego budzenia przez słońce i dobrze się sprawdzą rolety z podgumowaną tkaniną. Natomiast wybór rolet z tkanin transparentnych pozwoli na uzyskanie mlecznego i rozproszonego światła.

Rodzaj montażu

Wolno wiszące rolety to najczęściej rolety w kasecie montowane nad oknem. Nadproże musi być wysokie na tyle, by tkanina nie zaczepiała się o skrzydło okna. Alternatywne i coraz popularniejsze rolety mini są montowane na skrzydłach pojedynczych i czasami nie ma nawet potrzeby ich przykręcania. Rolety tekstylne w prowadnicach montowane są natomiast do skrzydła okna i z racji konieczności precyzji powinien się tym zajmować fachowiec.

Rodzaj koloru

Roleta ma chronić przed światłem, ale i ozdabiać wnętrze, jednak trzeba pamiętać, że jasny kolor przepuści do 30% więcej światła. Ciemne kolory więc lepiej sprawdzą się w sypialni, a jaśniejsze w salonie lub w kuchni, czy łazience.

Rodzaje rolet

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie są idealnym wyborem przez wzgląd na estetykę. Modele z tego rodzaju mogą być montowane do ściany, do sufitu, na ramie okna albo i na karniszu. Efekt dekoracyjny uzyskiwany jest tutaj nierzadko dzięki specjalnym wykończeniom, np. falbanom, ale są to raczej nowoczesne zamienniki firan. Ich działanie opiera się o system specjalnych linek oraz mechanizm sterowany łańcuszkiem. Rolety rzymskie są dostępne w wielu rodzajach i z różnych tkanin, zarówno syntetycznych, jak i naturalnych, np. z bawełny lub lnu. Są to przy tym materiały cienkie, gdyż grube nie najlepiej się układają. Modele rzymskie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, ale w oknach do dwóch metrów szerokości.

Rolety dzień-noc

Chyba najpopularniejsze ostatnio stają się rolety dzień-noc. Na ich charakterystyczną budowę składają się zaciemniające oraz prześwitujące pasy pokryte tkaniną materiałową ułożoną naprzemiennie. Taka budowa pozwala na regulację stopnia zaciemnienia pomieszczenia, ale uniemożliwia zacienienie pełne. Rolety dzień-noc są o tyle specjalistyczne, że niewymagane są na oknach dodatkowe zasłony, czy firany. Można je montować w dowolnym pomieszczeniu, a charakterystyczne pasy rolet widoczne są także od zewnątrz.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne są niewątpliwie uzasadnionym i najlepszym wyborem w wypadku posiadania własnego domu, chociaż sprawdzają się również na parterze w bloku. Takie rolety nie tylko ochronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, czy przechodniów, ale i ogranicza hałas dochodzący z ulicy nawet do 14. decybeli. Ponadto rolety zewnętrzne pełnią również funkcją izolacyjną – zimą zatrzymują ciepło, obniżając koszty ogrzewania domu, a podczas upałów zapewniają przyjemny chłód. Według producentów roleta wysokiej może obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 10 stopni. Zewnętrzne rolety chronią również samo okno. Będzie to docenione szczególnie w wypadku okien drewnianych, ale i okna plastikowe mniej narażone na działanie promieni słonecznych dłużej zachowają swój kolor. Rolety zamontowane na zewnątrz to również ochrona przed złodziejami i wandalami, a więc podniesienie bezpieczeństwa.

Rolety okienne – które najlepsze?

Wybór rolety do swojego mieszkania lub domu to większe postawienie na estetykę albo na funkcjonalność. Tkanina dobrej jakości, dopasowanie wymiaru, skala przepuszczalności światła, a także jakość wykonania są kwestiami najważniejszymi. Roleta powinna ochraniać przed wścibstwem sąsiadów, przed słońcem i hałasem. Ponadto rolety powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Natomiast efekt aranżacyjny wynika już z indywidualnego podejścia do wystroju pomieszczeń.

Kolory intensywne świetnie pasują do pomieszczeń jasnych, ale istotny jest również kierunek świata. Przy północnym dobrym wyborem będą modele w połowie transparentne, a dla południowego roleta powinna być wykonana z materiału odbijającego światło. Warto dbać o takie szczegóły, żeby uniknąć rozczarowań.

By jump