czw.. kwi 25th, 2024
Jak wybrać pamięć RAM do komputera i laptopa?

Jak wybrać pamięć RAM do komputera i laptopa? Kiedy laptop bądź komputer stacjonarny działa bardzo wolno, a uruchomienie jakiegokolwiek programu trwa kilka minut, może być to oznaką zbyt małej pamięci RAM. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak dobrać moduł RAM do komputera bądź notebooka, tak aby znacznie przyśpieszyć jego działanie. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Pamięć RAM – co to takiego?

Pamięć RAM to pamięć operacyjna komputera. To właśnie do niej trafiają wszelkie uruchomione aplikacje, programy oraz procesy. Model ten wyróżnia się bardzo dużym współczynnikiem odczytu danych, co zapewnia szybkie oraz efektywne przetwarzanie ich przez procesor komputera. Ponadto, pamięć RAM przechowuje osiągi pracy aktualnie włączonych programów.

Czym różni się pamięć ROM od RAM? ROM w porównaniu do pamięci RAM jest trwała. Dlatego też w przypadku pamięci RAM trzeba pamiętać o każdorazowym zapisywaniu pliku przez jego zamknięciem na przykład na dysku. Pamięć RAM odpowiada także za szybkość pracy komputera. Dzięki niej możliwe jest płynne surfowanie po internecie i granie w wymagające tytuły. Popularna na rynku jest pamięć RAM DDR3, a także DDR4.

O czym należy pamiętać decydując się na wymianę pamięci RAM?

Przeznaczenie pamięci RAM –  pamięć RAM można dostać na rynku w postaci dedykowanej laptopom oraz komputerom stacjonarnym. Należy wiedzieć, że różnią się one od siebie, dlatego też należy je używać zgodnie z ich przeznaczeniem. RAM do komputera stacjonarnego jest znacznie większy, posiada radiator i podświetlenie LED. Jest oznaczony znakiem DIMM. Pamięć RAM do laptopa jest natomiast sygnowana znakiem SODIMM i nie posiada radiatora i żadnych świetlnych dodatków.

Jak wybrać pamięć RAM do komputera i laptopa?Zasilanie – bateria jest mniej istotna dla posiadaczy komputerów stacjonarnych niż dla właścicieli laptopów. Kiedy zależy nam na mobilności i utrzymywaniu laptopa na pracy baterii przez długi czas wybór energooszczędnych podzespołów jest niezwykle ważny.

Cena – dla niektórych może być ważna, dla innych nie. Określenie ceny RAM do danego komputera jest trudne, ponieważ koszt modułu jest zależny od zainstalowanych aktualnie podzespołów oraz wymagań danego użytkownika. Modele DDR4 kosztują więcej niż DDR3 i nie są kompatybilne ze starszymi procesorami oraz płytami głównymi. Należy jednak wiedzieć, że w tym przypadku cena idzie w parze z jakością – im więcej zapłacimy, tym lepszy moduł pamięci RAM otrzymamy. Na cenę RAM-u mają też wpływ dodatkowe funkcje – dotyczy to przede wszystkim komputerów stacjonarnych.

Typ płyty głównej – przed wyborem należy sprawdzić, jaki typ pamięci RAM obsługuje nasza płyta główna. Można takie informacje znaleźć np. na stronie producenta. Dowiemy się wtedy, jaką generację ma pamięć RAM, jakie powinno być jej napięcie, jakiej musi być wielkości i innych. Warto również zwrócić uwagę na to, jaka jest najwyższa obsługiwana częstotliwość pamięci operacyjnej

Timing – czyli inaczej opóźnienie. Ten parametr powinien być ważny przede wszystkim dla graczy, którym zależy aby mieć jak najwięcej fps-ów w różnych grach. Należy wspomnieć, iż na opóźnienie pamięci RAM ma wpływ parę parametrów, a najważniejszym z nich jest CAS latency, czyli czas między wykonaniem polecenia, a otrzymaniem na nie odpowiedzi. To właśnie ten zapis powinno się przede wszystkim brać pod uwagę.

Pojemność pamięci RAM – ten parametr odpowiada za to, jak dużą pamięć operacyjną posiada dany model. W niewielkie pojemności nie powinno się inwestować, gdyż wymagania sprzętowe mogą być zbyt duże i będzie wymagana modernizacja RAM-u. Ile zatem to minimum? 4GB, jednak im większa pamięć RAM tym lepiej, jednak wtedy należy posiadać 64-bitowy system Windows.

Częstotliwość taktowania – jest to atrybut pamięci operacyjnej wyrażany zazwyczaj w Megahercach (MHz). Określa on wydajność modułu oraz szybkość obliczeń, które wykonuje procesor. Jest to niezwykle istotny aspekt dla graczy, którzy cenią sobie wysokie taktowanie zapobiegające zmniejszaniu się liczby fps-ów. Wysoką częstotliwość taktowania mogą docenić także zajmujący się profesjonalną obróbką  graficy. W takich sytuacjach warto wybrać modele taktowane zegarem nie mniejszym niż 1600 MHz, natomiast w przypadku komputerów dla niewymagających użytkowników wystarczające będzie taktowanie 1333 MHz.

Czym różni się pamięć RAM do laptopa od takiej do komputera stacjonarnego?

Konstrukcja pamięci RAM do komputerów stacjonarnych jest wyższa niż modeli do laptopów przede wszystkim ze względu na skutecznie działające radiatory, których zadaniem jest rozpraszanie ciepłego powietrza. Na rynku są również oczywiście dostępne standardowe i proste moduły. Ponadto, do komputerów stacjonarnych wybór modułów jest znacznie szerszy.

Konstrukcja laptopów uniemożliwia natomiast użycie radiatora w pamięci RAM. W związku z tym moduł używa ogólnego systemu chłodzenia. Poruszając kwestię wymiany pamięci RAM w laptopie, należy wiedzieć, że jest to nieco skomplikowane, ponieważ tylko w niektórych laptopach jest umieszczona dedykowana klapka do pamięci RAM. W przypadku komputera stacjonarnego wystarczy natomiast otworzyć panel boczny, odpiąć zatrzaski z płyty głównej i wyjąć moduł ze slotu.

By jump12