pt.. lip 12th, 2024
Jak układać płytki ceramiczne na ścianie?

Jak układać płytki ceramiczne na ścianie? Aktualnie sporo osób zastanawia się, jak podejść do wykonania tego właśnie zadania. Masz podobnie? Chcesz ułożyć płytki w jednym z pomieszczeń w Twoim domu albo mieszkaniu? Nie masz zamiaru zatrudniać fachowców, którzy biorą za swoje usługi naprawdę duże pieniądze? Przeczytaj zatem nasz poniższy wpis. Dowiedz się, jak przygotować się do wykonania tego zadania i jak je krok po kroku wykonywać.

Co będzie Ci potrzebne?

Oczywiście, są to między innymi płytki ceramiczne do późniejszego układania na ścianie. Ile takich właśnie elementów kupić? Wszystko powinno być dokładnie oszacowane. Dlatego precyzyjnie zrealizuj pomiary. Potem wybierz odpowiednią liczbę płytek w sklepie online albo stacjonarnym. Rzecz jasna liczy się marka producenta. Stawiaj tylko na znane i cenione marki, które są doświadczone oraz mają bardzo dobre opinie ze strony Klientów. O czym jeszcze nie wolno zapominać? Pamiętaj, by zaopatrzyć się w porządne narzędzia miernicze. Przydadzą Ci się one nie tylko na etapie szacowania liczby niezbędnych płytek. Jakie jednak elementy są tutaj najbardziej wskazane? Są to miarka, sznur mierniczy oraz tak samo linijka. Co jeszcze jest w tym temacie ważne? Warto mieć pod ręką poziomicę. Wszak będzie ona służyła do tego, by płytki były układane nie tylko szybko, ale przede wszystkim równo. Ma to zaś znaczenie pod względem aspektu estetycznego, prawda? Przyda się także ołówek. To o wiele lepsze rozwiązanie niż długopis itp. Jeśli sobie bowiem coś źle zaznaczysz, to zawsze będziesz mógł bowiem w porę zmyć błędne wskazania itp. A z długopisami jest pod tym względem już o wiele gorzej… Musisz także zadbać o odpowiednie wiadro (najlepiej głębokie) i gąbkę. Warto mieć w czasie układania płytek także krzyżyki dystansowe, ściągacz gumowy do spoin, korytko, szpachelkę i gumowy młotek. Co jeszcze będzie przydatne? Bez najmniejszego cienia wątpliwości dobrze jest również odpowiednio wcześnie kupić drewnianą łatę posadzkarską i przyrząd służący do cięcia płytek. Nie zapominaj również o odpowiednich klejach.

Gdzie zdecydować się na płytki?

Coraz więcej osób decyduje się na płytki. Gdzie takie właśnie elementy wyposażenia bardzo dobrze się sprawdzają? Przede wszystkim w kuchniach oraz łazienkach. Takie akcesoria są często stosowane w takich lokalizacjach, gdzie zasadniczo nie brakuje wilgoci. Ostatnimi czasy płytki ceramiczne są coraz częściej stosowane także w innych pomieszczeniach. Wszak w sklepach online lub stacjonarnych z tym właśnie asortymentem można swobodnie zdecydować się na rozmaite wzory, kolory itp. To zaś sprawia, że są naprawdę bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Dzięki temu możesz zadbać o lepsze walory wizualne na terenie konkretnego pomieszczenia w swojej nieruchomości.

Sprawdź również:

O czym pamiętać układając płytki na ścianie?

Na początek konkretna powierzchnia musi być dokładnie przygotowana do wykonania danego zadania. W jaki sposób? Co zrobić, jeśli na przykład dana powierzchnia jest dość porowata? W takiej sytuacji świetnie sprawdza się zastosowanie emulsji gruntującej. A może masz problem z nierównościami? Wtedy powinna być użyta zaprawa wyrównująca. Pamiętaj, że właściwe przygotowanie się do pracy pod tym kątem ma kolosalne znaczenie pod względem późniejszych efektów. Warto zatem wykonywać wszystkie czynności spokojnie i przede wszystkim dokładnie.

Jak zabrać się za właściwą pracę? Przy pomocy linijki oraz sznura mierniczego wyznacz linie równoległą do podłogi. Pamiętaj, by odległość była równa sumie wysokości pojedynczej płytki, jak i samej spoiny. Co dzieje się dalej? Potem warto ułożyć płytki na ścianie na próbę. Dzięki temu wyeliminujesz ewentualne niedociągnięcia. Pamiętaj, że dzięki temu potem będziesz musiał wykonać też o wiele mniej cięć itp. Zastanów się również nad układem, by jak najbardziej pasował Ci pod kątem wizualnym. Warto tak zorganizować pracę, by rząd całych płytek u góry był zaplanowany już na samym początku. Jest to zaś szczególnie istotne wtedy, kiedy chcesz kłaść te elementy wyłącznie na dolną część ściany w danym domu albo mieszkaniu. Co zrobić w dalszej kolejności? Przybij listwę nad poziomą linią. Jest ona potrzebna, by przytrzymywać pierwszy rząd ułożonych przez Ciebie płytek. Dobrze jest na tym etapie zaznaczyć na ścianie linię pionową.

O czym opamiętać, by dobrze i solidnie ułożyć płytki? Bardzo ważne jest to, by zastosować odpowiednią ilość kleju. Najlepiej, by była ona wystarczająca do pokrycia mniej więcej 1 m2. W dalszej kolejności użyj szpachelki ząbkowanej, by powstały poziome bruzdy. Co zrobić potem? Dociśnij pierwszą z układanych przez Ciebie płytek w miejscu utworzonym zarówno przez listwę, jak i linię pionową. Następnie przyklej kolejną płytkę. Obracaj ją, zanim jej dokładnie nie dopasujesz do danego miejsca. Tak samo postępuj z kolejnymi elementami. Pamiętaj, by pomiędzy układanymi płytkami umieszczać krzyżyki dystansowe. Po co? Dzięki temu spoina pomiędzy elementami będzie równa. Jeśli chodzi zaś o nadmiar kleju, to powinien on być usuwany ną bieżąco w czasie pracy. Od czasu do czasu sprawdzaj przy pomocy narzędzi mierniczych, czy jest równo. Na końcu zdejmij listwę i ułóż dolny rząd płytek. Potem wyjmij zaś umieszczane wcześniej krzyżyki dystansowe.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl

By jump12