śr.. kwi 24th, 2024
Czy Bitcoin zawsze będzie dominował na rynku kryptowalut?

Czy Bitcoin zawsze będzie dominował na rynku kryptowalut? Od momentu powstania aż do teraz Bitcoin wszedł na poziom wartości, nieosiągalny dla nich kryptowalut. Czy istnieje limit tego wzrostu, czy jakaś kryptowaluta w ogóle zbliży się do otoczenia ceny jaką wyznaczył BTC oraz najważniejszy, czy zawsze będzie dominował nad konkurencją ?

Rywale kryptowalut

Dużym atutem Bitcoina jest to, że był obecny jako pierwszy na nowym rynku, w sumie sam go stworzył. Dlatego pozwoliło mu to zgromadzić tak duży kapitał i osiągnąć tak wysoką cenę. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Altcoiny zaczynają odgrywać coraz większą rolę, a nazwy takie jak Ethereum, Ripple, Litecoin można już prawie na równi wymieniać z Bitcoinem. Wydawać by się mogło, że obecne na rynku kryptowaluty nie są dla niego zagrożeniem. Jednak należy pamiętać, że może pojawić a nawet na pewno pojawi się konkurencja o znacznie lepszej wydajności i to oni mogą pozbawić Bitcoina jego dominującej pozycji.

Popularność kryptowalut

Czy Bitcoin zawsze będzie dominował na rynku kryptowalut?Wraz ze wzrostem świadomości na temat kryptowalut wśród społeczeństwa, wzrośnie zainteresowanie zakupem poszczególnych aktywów. W pierwszej kolejności będzie to Bitcoin, jednak w momencie gdy zostaną wydobyte ostanie jego bloki, a cena znacząco się zwiększy a potem nastąpi zastój i w ostateczności spadek. Dlaczego tak się stanie ? Otóż, większość osób kupuje krypto, aby na nich zarobić a nie nimi płacić. Jeśli Bitcoin osiągnąłby poziom rzędu 30 czy 50 tysięcy USD za token, kupowanie ułamkowych jego części przestanie być opłacalne, dlatego że konkretny zysk byłby możliwy tylko przy dużych wzrostach. Drugi powód to zasób lub jego brak. Jeżeli popyt będzie rósł a zasób będzie stały (bo wszystkie tokeny zostały wydobyty) to zakup będzie trudniejszy. W ostateczności część sprzeda swoje zasoby i przerzuci swój kapitał w inne miejsce lub całkowicie opuści rynek. Należy również pamiętać o grubych rybach, którzy mogą celowo obniżyć cenę, wprowadzając duże ilości BTC na rynek w celu wywołania paniki, które skutkuje masową sprzedażą i spadkiem cen.

Rozwój rynku kryptowalut

Sytuację Bitcoina można porównać do sytuacji Apple’a, gdy wypuścili swojego pierwszego iPhone’a. Konkurencja dla iPhone’a była w tym momencie w powijakach a Bitcoin jej de facto nie miał. Jednak jeden czynnik zaważył na tym, że produkt z logiem w kształcie nadgryzionego jabłka nie dominuje nad innymi, a mianowicie było to wielki kapitał i czas. Po premierze iPhone’a wielkie firmy z branży elektronicznej od razu rozpoczęły pracę nad swoimi smartfonami, ponieważ byli pewni że ta inwestycja się zwróci. Natomiast w przypadku Bitcoina ww. warunki nie zaszły od razu tylko po kilku latach, dlatego jesteśmy obecnie w takiej sytuacji. Gdy wielki kapitał napłynie do rynku krypto, cały rynek urośnie, powstaną nowe projekty finansowane przez tych inwestorów a dominacja BTC zostanie przerwana.

Zobacz koniecznie:

Polityka rządu wobec kryptowalut

pożyczka firmowa na start LubuskieRządowi nie przeszkadza istnienie kryptowalut tych wzrost popularności, który może doprowadzić do zniesienia ich pieniądza z piedestału. Jest to ważne z punktu widzenia utrzymania władzy nad społeczeństwem poprzez kontrolę pieniądza. W momencie, gdy większość osób w danym kraju przestanie używać lokalnej waluty (dolar, funt, złoty itp.), rząd traci swoją część swojej siły sprawczej i postrzegania jako ktoś ważny. Niewykluczony jest scenariusz, w którym to państwowa waluta będzie używana wyłącznie w celu wymiany na kryptowalutę. Przykładowo otrzymujesz za swoją pracę zapłatę w dolarach, po czym wymieniasz je lub ich część na altcoin Libra od Facebooka lub krypto stworzone przez jakąś inną korporację np. Volkswagena. Nie jest to w tej chwili ważne czy byłaby to sytuacja korzystna, czy nie. Z perspektywy rządu na pewno nie, dlatego będzie podejmować działania, aby do tego nie dopuścić. Polityka władz może mieć istotne znaczenie dla utrzymania dominacji Bitcoina na rynku poprzez działania ograniczające napływ inwestycji w ten sektor.
Jak widać pozycja Bitcoina jest jak na razie niezagrożona, ale nic nie trwa wiecznie, więc upadek albo spadek musi nastąpić. Głównie z powodu rozwoju technologicznego i projektów, które powstaną a będą mieć one przewagę dzięki nowym możliwościom, których nie miał Bitcoin.

By jump