wt.. maj 21st, 2024
Opieka medyczna w domu seniora

Opieka medyczna w domu seniora – domy opieki dla seniorów to świetne rozwiązanie dla osób, które z powodu wieku bądź choroby czy niepełnosprawności wymagają całodobowej opieki i nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, każda osoba, która jest schorowana bądź z powodu wieku może otrzymać odpowiednie usługi opiekuńcze na właściwym poziomie.

Niestety, obecne prognozy demograficzne wskazują, że osób starszych w naszym kraju z każdym rokiem będzie tylko przybywać. Nie ma się zatem co dziwić, że ofertą domów seniora interesuje się coraz więcej osób. Na co mogą liczyć seniorzy trafiający do dedykowanych im placówek? Cały pakiet szczegółowych informacji na ten temat prezentujemy w poniższym poradniku. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury niniejszego artykułu.

Opieka medyczna w domu seniora

Domy seniora muszą świadczyć usługi na odpowiednim poziomie. Ich zdecydowanie najważniejszym obowiązkiem jest zapewnienie seniorom usług medycznych. W domu seniora muszą być obecni lekarze i pielęgniarki, którzy będą potrafili ustawić leki, podawać kroplówki oraz reagować w razie wystąpienia takiej potrzeby. Dokładna specyfika oferowanych usług medycznych powinna być dostosowana do chorób, z jakimi borykają się poszczególni kuracjusze. Przykładowo: gdy do domu seniora trafić ma wkrótce pacjent borykający się z chorobą Alzheimera, placówka powinna zorganizować mu odpowiednią opiekę lekarską. Dobrze, gdy na miejscu będzie obecny lekarz specjalizujący się w tej chorobie i potrafiący proponować najlepsze formy radzenia sobie ze schorzeniem w danym momencie. Dobry dom seniora musi posiadać sprawną i wykwalifikowaną kadrę medyczną. Tylko wtedy będzie w stanie właściwie odpowiadać na potrzeby seniorów i zapewnić im pogodną starość na właściwych warunkach, bez stresu i dbając o ich komfort oraz bezpieczeństwo.

Dom seniora – dla kogo to dobry wybór?

Opieka medyczna w domu seniora
Opieka medyczna w domu seniora

Dom seniora, zarówno państwowy oraz prywatny, oferuje fachowe, całodobowe wsparcie. Domy opieki dzielą się na trzy typy, ze względu na pełnione funkcje. Pierwszy typ to domy dla osób w podeszłym wieku, które oferują pomoc sprawnym seniorom, którzy nie cierpią na przewlekłe choroby. Kolejny to domy dla seniorów przewlekle chorych, którzy mają np. demencję. Wyróżnia się także domy opieki, które pomagają seniorom niepełnosprawnym fizycznie oraz intelektualnie pod wieloma względami.

Seniorzy chorzy na demencję bardzo często trafiają do domów seniora. Bezpieczne przebywanie w domu osoby chorej na demencję jest rzadkością. Nie jest powiedziane, iż opiekun, który decyduje się na dom opieki dla seniora, jest wygodny lub jest egoistą. Bardzo często po prostu chce pomóc i oszczędzić cierpienia bliskiej osobie w podeszłym wieku. Chorzy na Alzheimera mają głębokie zaburzenia świadomości, a pod koniec choroby bardzo często nie są w stanie nawet się poruszać. Pielęgnacja, rehabilitacja, opatrywanie odleżyn czy karmienie sondą to spory wysiłek i dla wielu osób jest to wręcz bardzo ciężkie zadanie. Warto wtedy zdecydować się na pomoc specjalistycznego domu opieki, który zajmuje się fachową opieką nad osobami starszymi.

Domy seniora – czy w każdym jest opieka medyczna?

Szukając domu spokojnej starości dla bliskiej osoby warto wiedzieć, iż oferta bardzo często różni się w poszczególnych domach seniora. Wszystkie domy seniora gwarantują jednak to samo, czyli wsparcie przez 24 h na dobę oraz opiekę lekarską, jak i wyżywienie. Różnice często przejawiają się w dodatkowych usługach, takich jak rehabilitacja, zajęcia ruchowe, zajęcia integracyjne i udogodnieniach takich jak basen, kawiarenka czy dostęp do ogrodu czy parku.

Wybierając dom seniora warto zwrócić uwagę na to, co będzie on oferował seniorowi. Warto przede wszystkim kierować się tym, jaki stan zdrowia i jakie potrzeby ma dana osoba. Jeśli bliski jest osobą przewlekle chorą, leżącą, to wskazane jest, aby wybrać dom opieki z opieką medyczną na najwyższym poziomie. Jeśli natomiast senior jest zdrowy, to warto wybrać taki dom spokojnej starości, który pozwoli spędzać czas w miłej atmosferze i zapewni właściwą rozrywkę oraz odpoczynek.

Dom seniora – czym kierować się przy wyborze oprócz opieki medycznej?

Wybierając dom seniora warto również wziąć pod uwagę inne kwestie poza opieką medyczną. Przede wszystkim warto zastanowić się nad lokalizacją takiego ośrodka. Warto wybrać taki dom seniora, do którego nie będzie za daleko, tak aby móc odwiedzać bliskiego tak często, jak to możliwe. 

Kolejną ważną kwestią są finanse. Ośrodek państwowy jest zwykle tańszy, jednak minusem jest fakt, iż bardzo często trzeba długo czekać na wolne miejsce. Ośrodek prywatny jest natomiast droższy, ale często oferuje o wiele wyższy standard pod każdym względem, zarówno wyżywienia jak i opieki. W prywatnych domach seniora jest także szerszy wybór dodatkowych usług. Warto zastanowić się nad tym, na czym nam zależy podczas poszukiwania domu spokojnej starości. Dobrym pomysłem jest też osobiste odwiedzenie kilku domów seniora i ich porównanie.

By jump12