wt.. kwi 30th, 2024
Srebro w połączeniu z polskimi kamieniami naturalnymi

Srebro w połączeniu z polskimi kamieniami naturalnymi – w ciągu roku jest wiele okazji, podczas których panowie obdarowują bliskie ich sercom panie romantycznymi drobiazgami, humorystycznymi gadżetami lub sentymentalnymi akcesoriami – urodziny, rocznice, święta Bożego Narodzenia czy Walentynki. W poszukiwaniu idealnego prezentu dla swojej partnerki, matki czy przyjaciółki, mężczyźni bardzo często kierują swoje kroki do jubilera. Ponadczasowym, oryginalnym, a jednocześnie uniwersalnym prezentem, który sprawi przyjemność każdej kobiecie, jest biżuteria srebrna, dostępna w przystępnej cenie i bogatej ofercie. W połączeniu z minerałami jubilerskimi srebro tworzy piękne kombinacje, które dodają kobietom wdzięku i czaru.

Bursztyn

Srebro w połączeniu z polskimi kamieniami naturalnymiNaturalnym minerałem występującym w Polsce i wykorzystywanym w wykonywaniu biżuterii srebrnej jest bursztyn bałtycki, którego największe złoża występują w nad Morzem Bałtyckim. Bursztyny występują naturalnie w dość szerokiej gamie kolorystycznej – spotyka się kamienie białe, żółte, pomarańczowe, rude, czerwone i zielone. Wszystkie te odcienie bardzo dobrze komponują się ze srebrem i spotykane są we wszystkich wyrobach jubilerskich – między innymi w pierścionkach, bransoletkach, kolczykach, broszkach i wisiorkach. Naturalny bursztyn, występujący w różnych, wytworzonych przez naturę kształtach świetnie się nadaje do tworzenia jubilerskich artykułów artystycznych. Małe okazy, po niewielkiej obróbce mechanicznej, wykorzystywane są w srebrnych pierścionkach i kolczykach. Okazy większe, obramowane srebrem, prezentują się niezwykle elegancko i wytwornie jako zawieszki na długich łańcuszkach czy broszki. Bursztyny naturalne mają najwyższą jakość i wartość w jubilerstwie, szczególnie, jeśli posiadają inkluzje. Poza tym, jubilerzy korzystają również z bursztynów modyfikowanych i rekonstruowanych. Bursztyn modyfikowany powstaje w wyniku obróbki termicznej i ciśnieniowej naturalnych kamieni, co ma na celu zmianę ich właściwości fizyko-chemicznych, skutkujących, na przykład, zmianą koloru i otrzymaniem oryginalnej barwy. Bursztyny rekonstruowane otrzymuje się przez sprasowanie wielu niewielkich kamieni naturalnych w jeden większy. Proces ten również odbywa się w warunkach podwyższonej temperatury i ciśnienia. Mimo swoich niewątpliwych walorów estetycznych, bursztyny modyfikowane i rekonstruowane są mniej warte dla miłośników naturalnych kamieni ozdobnych. Biżuteria srebrna z bursztynami jest bardzo chętnie wybierana przez mężczyzn, jako prezent dla kobiet i doceniana przez obdarowane panie.

Krzemień pasiasty

Wydobywany w Górach Świętokrzyskich minerał o stonowanym, brązowo-beżowym kolorze skradł serca Polaków i Polek. Regularne, naprzemienne jaśniejsze i ciemniejsze warstwy tworzą koncentryczne wzory na każdym kamieniu. Jest minerałem rzadko występującym, dlatego świetnie nadaje się do przemysłu jubilerskiego – wykonane z niego wisiorki, pierścionki, broszki czy bransolety są unikatowe i dość rzadko spotykane. Występuje raczej w postaci większych kamieni, wobec czego biżuteria srebrna wykonywana z krzemienia pasiastego jest masywna i obdarowana kobieta musi mieć specyficzny gust do dużej biżuterii. Z drugiej strony, pojedynczy kamień na długim łańcuszku czy zakuty w misternie wykonaną srebrną bransoletę, jest ozdobą bezpretensjonalną, subtelną i skromną. Doskonale sprawdza się jako jedyny ozdobny dodatek eleganckiej i szykownej kobiety. Fantastycznie pasuje do wytwornej sukienki, biznesowej garsonki i mniej wymagających jeansów. W przypadku łączenia krzemienia pasiastego ze swobodnym strojem, wisiorek można zawiesić na rzemyku, zamiast na łańcuszku. Srebrne, czarne i grafitowe rzemyki bardzo dobrze komponują się z krzemieniem pasiastym i jego srebrną oprawą.

Turkus

Niewielkie ilości turkusa, atrakcyjnego kamienia naturalnego o barwie niebiesko-zielonej, można znaleźć na Dolnym Śląsku. W przyrodzie występuje w postaci nalotów i skorup o niezwykle porowatej powierzchni. Z tego powodu w jubilerstwie turkusy nasącza się sztuczną żywicą, co utwardza ich powierzchnię. Jego przystępna cena sprawia, że doskonale nadaje się do połączeń ze srebrem, tworząc chłodną kompozycję kolorystyczną, pasującą do każdego typu urody. Przy zakupie biżuterii srebrnej z turkusami, należy uważać na tańsze imitacje – barwiony chalcedon i howlit, które przypominają turkusy, ale nie są tak atrakcyjne. Ich obecność, wraz z wytworzeniem turkusu syntetycznego, poważnie zakłóca handel jubilerski ze względu na swoją niską wartość gemmologiczną. Chalcedon jest powszechnie występującym minerałem, natomiast howlit jest wyjątkowo miękki i plastyczny, jak na kamień jubilerski. Poddany obróbce mechanicznej turkus nadaje się do każdego rodzaju biżuterii srebrnej – spotyka się zarówno niewielkie kamienie zakute w kolczyki, pierścionki i bransoletki oraz duże, nieoszlifowane kamienie naturalne, oprawione w srebro i dostępne jako wisiorki czy broszki. Ze względu na swoją chłodną, intensywną barwę, rzadko spotyka się połączenia turkusu z innymi metalami szlachetnymi, głównie ze złotem, szczególnie żółtym lub różowym.

By jump