wt.. maj 21st, 2024
Jak uszyć plecak worek dla dziecka?

Jak uszyć plecak worek dla dziecka? Worek, który może być jednocześnie noszony jako plecak to bardzo dobre rozwiązanie. Dzieci obecnie bardzo chętnie noszą takie workoplecaki do szkoły i nie tylko. Można je bez problemu kupić w sklepie czy zamówić przez Internet. Jeszcze lepszym wyjściem jest samodzielne uszycie takiego worka, co wcale nie jest trudnym zadaniem.

Z czego można uszyć plecak worek dla dziecka?

Możliwości jest naprawdę dużo. Najczęściej wybierana jest bawełna pościelowa ze względu na dużą ilość dostępnych wzorów. Można również wybrać grubszy materiał typu home decor, dzięki czemu plecak posłuży dłużej. Równie solidne będą sztruks, drelich oraz jeans. Osoby, które wolą korzystać z dzianin mogą taki plecak uszyć z bawełnianej dresówki. Z kolei wszyscy ci, którym zależy na nieprzemakalności plecaka mogą wybrać kolorowy ortalion. W sytuacji gdy plecak ma być dwuwarstwowy można wybierać także cieńsze tkaniny. Dla dziecka, które będzie nosiło plecak worek z pewnością będą istotne wzory i kolory. Jeśli decydujemy się na jednolity plecak to wybierzmy taki kolor jaki lubi nasze dziecko. Dziewczynki najczęściej stawiają na róże, żółcie i czerwienie. Z kolei chłopcy wolą plecaki szare, zielone i czarne. Bardzo ciekawie będzie prezentował się plecak we wzory, co spodoba się szczególnie małym dzieciom. Dla najmłodszych można wybierać tkaniny w kwiaty, rybki, słonie, sowy czy dla chłopców motywy z samochodami albo piłką nożną. Ponadto worki można samodzielnie ozdabiać według własnej inwencji. Na przykład na jednolitym worku można naszyć napisy, kieszonkę czy ozdobne tasiemki. Dziewczynkom spodobają się worki z koralikami i cekinami. 

Oprócz tkaniny potrzebny będzie długi sznurek najlepiej w kolorze pasującym do głównej części plecaka. Jeśli chcemy możemy wybrać elastyczny sznurek zwany gumkosznurkiem. Na łączeniach dwóch kawałków sznurka dobrze jest zastosować końcówki lub stopery. Jeśli chcemy w jednym ze szwów bocznych możemy wszyć także ciekawą metkę do czego przydadzą się tasiemki rypsowe oraz taśma bawełniana jodełka.

Co będzie nam potrzebne do szycia plecaka worka?

Do uszycia takiego plecaka niezbędna będzie podstawowa maszyna do szycia. Jeśli akurat mamy także drugą maszynę overlock do obrzucania to uda na się stworzyć jeszcze ładniejsze szwy wewnętrzne. Oprócz tego będziemy potrzebowali: nożyczki, pisak do stworzenia formy, linijkę, nici, agrafka, miarę krawiecką. Zawczasu warto przygotować sobie miejsce do pracy. Przyda się duży stół na którym odrysujemy formę na tkaninie. Potrzebne będzie także żelazko i deska do prasowania. 

Szyjemy plecak worek

Jak uszyć plecak worek dla dziecka?Gdy mamy już gotową tkaninę to najpierw ją prasujemy a następnie rozkładamy na stole i po lewej jej stronie odmierzamy i odrysowujemy prostokąt o wymiarach 30 cm x 90 cm. Nasz plecak będzie się składał właśnie z jednego kawałka tkaniny, który zostanie złożony na pół a przy górnej krawędzi zostanie zrobiony tunel. Od razu przygotowujemy sobie też dwa sznurki o długości 160 cm. To będzie rozmiar na duże dziecko czyli takie, które chodzi już do szkoły. Przechodzimy do stanowiska przeznaczonego do prasowania i tam będziemy zaprasowywać tunel, co ułatwi nam jego zszycie. W tym celu rysujemy sobie znikającym flamastrem linię zagięcia 4 cm od krótszego boku tkaniny. Robimy to samo po dwóch przeciwległych krańcach. Linie te mocno zaprasowujemy do środka. Następnie znikającym pisakiem rysujemy sobie linie 1 cm od krawędzi krótszych boków i również zaprasowujemy do środka. W ten sposób otrzymujemy tunel dwukrotnie zaprasowany i właśnie przez niego później przewleczemy sznurki. Następnym krokiem będzie zszycie i obrzucenie boków worka. Zanim jednak to zrobimy musimy uwzględnić, że na dole po bokach będą przyszyte szlufki, przez które będą biegły sznurki. Z gotowej taśmy na przykład rypsowej wycinamy dwa kawałki o długości około 6 cm. Taśma powinna mieć nie więcej jak 1,5 cm szerokości. Naszą tkaninę składamy prawą stroną do środka i spinamy szpilkami. Również przy pomocy szpilek mocujemy szlufki około 5 cm od dołu boków. Pamiętajmy o tym by szlufki włożyć złożeniem do środka. Teraz już możemy na maszynie zszyć boki ściegiem podstawowym na szerokość stopki od brzegu. Następnie je rozprasowujemy i obrzucamy zygzakiem. Jeśli mamy maszynę typu overlock to wszystko odbędzie się szybkiej bo wystarczy zszyć boki na całej długości. Na koniec pozostaje nam zszycie ściegiem podstawowym tunelu. W tym celu korzystamy z wolnego ramienia. Należy pamiętać by zostawić 2 cm przerwy w szyciu po bokach przy szwie. To właśnie tędy będziemy nawlekać sznurki. Zanim to zrobimy przekręćmy plecak na prawą stronę i jeszcze raz solidnie przeprasujmy. Teraz z pomocą agrafki będziemy przeciągać dwa sznurki. Każdy sznurek nawlekamy przeciwstawnie, z drugiego boku. Następnie prowadzimy je przez boczne szelki i zawiązujemy. Na ich krańcach dobrze jest założyć gotowe stopery. Nasz plecak jest w zasadzie gotowy. Można go dodatkowo ręcznie udekorować albo naszyć kieszonkę. Szycie nie zajmuje dużo czasu a efekt może przynieść dużo satysfakcji.

By jump12