niedz.. kwi 28th, 2024
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kamery sportowej?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kamery sportowej? Kamery sportowe są jednym z elementów nieustannego rozwoju technologii. Dzisiejsze modele to przeważnie małe, poręczne oraz w pełni uniwersalne sprzęty nadające się z łatwością jako główna kamera do nagrywania filmów w miejscach niedostępnych dla standardowych kamer. Dzięki nim możliwe jest rejestrowanie aktywności sportowych, spotkań, vlogów czy imprez. Rozwój tego segmentu jest jednak tak duży, że warto zastanowić się, jaki konkretnie typ kamery należy wybrać.

Kamera sportowa a smartfon

Kamera sportowa posiada kilka atutów, które wyróżniają ją na tle nagrywania wideo wprost ze smartfona. Nie chodzi tu o jakość, choć ta zależy głównie od zasobności portfela kupującego. Kamery sportowe są przeznaczone do wykorzystywania w trudnych i często niesprzyjających warunkach, a w takim środowisku nie trudno o uszkodzenie telefonu. Kamera sportowa musi być wytrzymała, a jednocześnie pozostać lekka i ułatwiać pracę użytkownikowi podczas nagrywania materiału. Musi także łączyć w sobie szczelność obudowy wraz z kompaktowym rozmiarem, przy jednoczesnej trwałości zastosowanych komponentów, które mogą być narażone na mróz, deszcz. Jednocześnie ma dostarczać wysoką jakość obrazu. Rzadko, który smartfon poradziłby sobie w podobnych warunkach.

Obraz

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kamery sportowej?Podstawowym kryterium decydującym o wyborze kamery sportowej jest jakość rejestrowanego obrazu. W tym momencie wybór aparatu zależy już tylko i wyłącznie od użytkownika. Długie i intensywne wypady to okazja do rejestrowania filmów w rozdzielczości 4k, krótsze trasy np. rowerowe lub na deskorolce będą lepiej prezentować się dzięki kamerom z funkcją pętli.

Większość kamer sportowych pozwala na rejestrację obrazu w rozdzielczości HD. Droższe modele pozwolą na kręcenie video w 4K i 8K. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pozostałe parametry matrycy (CMOS, CCD, MOS). Im większy kąt widzenia kamery, tym więcej obrazu znajdzie się w kadrze oraz liczbę wyświetlanych klatek na sekundę, co usprawni płynniejsze przejścia. Nie bez znaczenia jest też praca kamery w trybie slo-mo oraz dedykowany tryb do pracy w gorszych warunkach oświetleniowych i ujęć nocnych. Zapewni to bogatsze odwzorowanie barw i dźwięków otoczenia. Na rynku dostępne są także modele panoramiczne, które pozwalają na zapis obrazu z kamery 360º. Interaktywny obraz jest w stanie zapisać wszystko, co się dzieje wokół nagrywającego.

Skoro już o kamerach panoramicznych mowa, to nie da się pominąć stabilizacji obrazu. W kamerach sportowych jest to rzecz praktycznie nieodzowna, bez której spora część nagrywających nie wyobraża sobie kamery sportowej. Funkcja samoistnego redukowania szumów czy drgań, sprawia, że wszelkie ruchy i rozmycia zostają wyostrzone i wygładzone.

O czym pamiętać wybierając kamerę sportową?

Dla osób, które poszukują wysokiej jakości kamery do rejestrowania swojej aktywności, nie tylko obraz jest kluczowy. Poniekąd zostało już to wspomniane, ale nie zawsze jest to aspekt, do jakiego przykłada się wyjątkowo dużą rolę. Kamery sportowe są często narażone na zalanie, upadki, uderzenia, nie mówiąc już o ciągłym wystawieniu na warunki atmosferyczne. Warto więc podczas wyboru kamery sportowej kierować się też rozwagą. Podstawą w tym przypadku jest wodoszczelność, którą większość kamer sportowych posiada. Przeważnie pozwala na uchronienie kamery przed zachlapaniem (10m) i chroni przed deszczem. O klasę wyżej są kamery o wodoszczelności 40m i więcej. Bez problemu znajdą zastosowanie podczas intensywniejszego nurkowania. Do wyboru są także modele zapewniające ochronę przed kurzem oraz mrozem do nawet -10º, a także o zwartej obudowie, pozwalające na ochronę przed upadkiem do 2 metrów.

Innym ważnym aspektem jest sprawdzenie parametrów technicznych kamery sportowej. Jaka jest jej waga, jaką wielkość pamięci może obsłużyć. Dodatkowo warto zastanowić się nad wybraniem modelu z obsługą Wifi i Gps oraz czujnikami ruchu.

Akcesoria i dodatkowe ustawienia

Kamery sportowe są modelami małymi i świetnie nadającymi się do kręcenia w ruchu. Jednakże stanowi to także problem, który nie zawsze można przeskoczyć. Nie wszystkie modele mogą sobie pozwolić przez to na umieszczenie w kamerze wyświetlacza, który umożliwiłby oglądanie dopiero co nagranego materiału. Dla niewprawnego oka, posiadanie obrazu na podglądzie może pomóc w ocenie jakości przechwyconego materiału. Tak samo nie wszystkie kamery sportowe posiadają panel dotykowy. Takie modele można jednak z łatwością obsługiwać za pomocą przycisków obudowy lub poprzez łączność ze smartfonem. Wybrane kamery posiadają możliwość obsługi także za pomocą głosu.

Posiadanie kamery sportowej wiąże się także z wybraniem dedykowanych akcesoriów

Warto ocenić czy konieczne będzie kupno dodatkowego sprzętu w postaci uchwytów na kask, do kierownicy roweru czy do samochodu. Dla niewprawnych dobrym pomysłem może okazać się zakup gimbala, czyli statywu. Usprawni to stabilizację obrazu filmowego z ręki i pozwala na pewniejszy chwyt. Przed zakupem kamery sportowej należy mieć też na uwadze jakość dedykowanych komponentów. Mniej znane firmy nie posiadają swoich własnych akcesoriów, o czym czasem dowiadujemy się już po zakupie.

By jump