pt.. lip 12th, 2024
Jazda konnaJazda konna

Jazda konna może zmienić się z prostego hobby w prawdziwą pasję. Każdy, kto chce zrobić kolejny krok na profesjonalnej ścieżce jeździeckiej, powinien zapoznać się z różnymi możliwościami rozwoju, a także profesjonalnym sprzętem dla jeźdźców. Jazda konna oferuje różnorodne dyscypliny, których może spróbować każdy, kto zna jazdę konną.

Skoki przez przeszkody

Jazda konna
Jazda konna

Skoki przez przeszkody to prawdopodobnie najpopularniejszy sport jeździecki. Jest to również jeden ze sportów olimpijskich. Jeździec i koń muszą pokonywać kolejne przeszkody. Podczas wyścigu konie muszą pokonać od 8 do 13 przeszkód. Wysokość danej przeszkody zależy od poziomu zaawansowania. Istnieje siedem kategorii wysokości przeszkód. Może mieć wysokość od 90 cm do 155 cm. W wyścigu główną oceną jest to, czy koń przeskoczy daną przeszkodę bez jej złamania. Oceń także stopień posłuszeństwa i wyszkolenia zwierzęcia (czy swobodnie podchodzi do przeszkody, czy odmawia skoku). Niesubordynacja konia może skutkować dyskwalifikacją. W zależności od poziomu konkurencji, niektóre zasady mogą być bardziej rygorystyczne.

Ujeżdżanie

Ujeżdżenie jest dyscypliną olimpijską. Podczas wyścigu jeździec i koń muszą wykonywać określone ruchy w doskonałej koordynacji. Konkretne liczby podzielone są na kategorie od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Podczas występów figurowych konie oceniane są pod kątem poziomu wyszkolenia, zwinności i gracji chodu oraz płynności ruchów. Jeździec musi dobrze dostosować się do rytmu konia, aby nie przeszkadzać mu, ale wspomagać pracę mięśni zwierzęcia i niewidocznie przekazywać kolejne komendy. Arena dla konia i jeźdźca ma wymiary 20mx40m lub 40mx60m. Na stole montażowym znajdują się znaczniki wskazujące miejsce wykonania grafiki.

W tym projekcie oceniane są cechy wykonania, koordynacja jeźdźca z koniem oraz ukłon konia na początku i na końcu występu. Ponadto jury ocenia wygląd zewnętrzny jeźdźca i konia. Ten rodzaj zawodów podzielony jest na kilka poziomów, w zależności od poziomu zaawansowania zawodników i koni. Dodatkowo na początek są małe wewnętrzne zawody organizowane przez duży ośrodek lub we współpracy z kilkoma mniejszymi ośrodkami. Wyszukiwanie takich zawodów to świetny sposób na start i zdobycie doświadczenia.

Woltyżerka

Woltyżerka to jeden z najtrudniejszych sportów, wymagający wiele zarówno od jeźdźca, jak i od konia. Jest to gimnastyka akrobatyczna wykonywana podczas kroku lub galopu konia. Tego typu zawody mogą być zespołowe lub indywidualne. Istnieje kilka poziomów trudności. W zależności od kategorii uczestnicy wykonują określone numery. Ponadto w ramach konkursu mogą przygotować indywidualne występy z wybranym podkładem muzycznym.

WKKW

WKKW to trzydniowa impreza, która sprawdza różne umiejętności koni i jeźdźców. W ramach zawodów pierwszego dnia zawodnicy wezmą udział w pokazie ujeżdżenia. Drugiego dnia biegi przełajowe po zróżnicowanym terenie z naturalnymi przeszkodami. Gra musi zostać ukończona w wyznaczonym czasie. Po gonitwie komisja ocenia stan koni i decyduje, czy kwalifikują się one do kolejnego etapu gonitwy. Ostatniego dnia uczestnicy zmierzą się w konkurencjach skoków przez przeszkody.

Jazda długodystansowa

Rajdy organizowane są jako wyścigi trwające jeden lub kilka dni. Polega ona na tym, że koń i jeździec muszą pokonać określoną trasę w jak najkrótszym czasie. Długość trasy uzależniona jest od regulaminu danego wyścigu. Zwykle może to być od 40 do 150 km. Zawodnikom podczas wyścigu towarzyszą samochody serwisowe, a na trasach długodystansowych przygotowane są dodatkowe bramki weterynaryjne, które pozwalają sprawdzić stan koni i zakwalifikować je do kolejnego etapu.

Zaprzęg

Powożenie zespołowe dzieli się na zaprzęg jednokonny, zaprzęg dwukonny i zaprzęg czteroosobowy. Typowy wyścig saneczkowy trwa trzy dni. Pierwszego dnia zawodnicy rywalizują w ujeżdżeniu, oceniając precyzję skrętów, płynność ruchu oraz wygląd koni. Następnego dnia uczestnicy przebiegną maraton. Trasy maratonu nie powinny przekraczać 40 kilometrów i zawierać kilka naturalnych przeszkód. Trasa obejmuje etapy. Każdy etap ma inny sposób chodzenia na koniu. Trzeciego dnia zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami jazdy. W określonym czasie muszą przejść przez kilkanaście wąskich bram. Brama jest tylko nieznacznie szersza niż oś powozu.

Wyścigi konne

Do wyścigów wybierane są tylko najlepsze, najszybsze i najsilniejsze konie. Wyścigi są dostępne tylko dla określonych ras koni, takich jak konie czystej krwi arabskiej lub konie czystej krwi angielskiej. W Polsce są tylko 3 tory wyścigowe. W zależności od rodzaju wyścigu, konie dzielą się na następujące kategorie: wyścigi płaskie, wyścigi pen lub skoki.

By jump12