pt.. lip 12th, 2024
Gdzie pozyskać środki unijne

Gdzie pozyskać środki unijne – Unia Europejska niezmiennie pozostaje tematem debat politycznych. Różne ugrupowania mają różne stosunki do tego podmiotu i cały czas trwa liczenie zysków i strat. Są to skomplikowane tematy, które jednak nie muszą interesować każdej osoby. Z punktu widzenia przedsiębiorców i tak niewiele można w tej kwestii zrobić. Możemy za to czerpać korzyści, które nam dane środowisko wytwarza. W przypadku Unii Europejskiej wielką zaletą jest możliwość finansowania.

Istnieją różne formy uzyskania pomocy, które mogą pomóc w rozwoju danej firmy. Jak jednak skorzystać z tych środków? W jakiej formie one występują. Wreszcie pojawia się najważniejsze pytanie w kontekście tego artykułu tzn. gdzie uzyskać dotację lub pożyczkę na start?

Jaki jest powód korzystania ze środków unijnych

Gdzie pozyskać środki unijne

Przetrwanie na rynku nie jest łatwe, ponieważ wymaga rywalizacji z silną konkurencją, która nieraz występuje w danej branży od kilkunastu lat. Z tego powodu trudno podjąć rywalizację, opierając się wyłącznie na własnym poziomie finansowania. Prywatne pożyczki oraz zgromadzone pieniądze mogą okazać się niewystarczające do podjęcia rękawicy. Na szczęście instytucje unijne zapewniają mechanizmy, które pozwolą na uzyskanie środków. Również sama forma może być zróżnicowana. Dwa podstawowe mechanizmy to dotacja oraz pożyczka dla przedsiębiorców. Pierwsza forma w oczywisty sposób może okazać się skuteczniejsza, ale nie do końca jest to prawdą. Wszystko zależy od zapotrzebowania danej firmy. Dotacja ma oczywistą zaletę w postaci bezzwrotności świadczenia, ale dotyczy mniejszych kwot. Maksymalną z nich jest 40 tysięcy złotych, ale kwota może być również niższa. Kwota uzyskanej pożyczki może być nawet 250% większa, a więc wynosić aż 100 tysięcy złotych. Pozwoli to na rozwój działalności gospodarczej, co pozwoli nawiązać walkę nawet z teoretycznie silniejszą konkurencją.

Gdzie uzyskać środki unijne?

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że można uzyskać środki unijne, ale niezbyt wie jak podjąć ten temat. Spróbujemy wyjaśnić niektóre kwestie i ułatwić przejście przez cały proces. Gdzie można starać się o środki unijne? Przede wszystkim możemy skorzystać z możliwości, jakie daje cyfryzacja. Wniosek o dotację lub pożyczkę jest najważniejszym elementem, który pozwala na uzyskanie finansowania. Samo przygotowanie dokumentacji nie należy do najłatwiejszych, ale przynajmniej składanie wniosku przez Internet jest szybkie oraz łatwe. O samym wniosku opowiemy sobie więcej później. Możemy też skorzystać z pomocy poprzez zastosowanie choćby Portalu Funduszy Europejskich. Możemy tam uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Poradnik Beneficjenta jest możliwością do uzyskania takich informacji. Niektórzy mogliby też postawić pytanie odnośnie tego, skąd w ogóle pobierane są pieniądze. Unia Europejska jest ogólną odpowiedzią na to pytanie, ale konkretnie należy wskazać Fundusze Europejskie. To właśnie jest budżet, z którego pobierane są pieniądze. Wiemy już więc gdzie złożyć wniosek, ale również skąd uzyskiwane są fundusze.

Jak wygląda wniosek o dofinansowanie unijne?

Mikro pożyczka unijna to szansa na lepszy start, ale żeby ją uzyskać konieczne jest złożenie poprawnego wniosku. Wymaga to pewnych formalności, ale efekt, który możemy uzyskać i tak jest nieproporcjonalnie duży. Po pierwsze najważniejsze jest przedstawienie właściwego biznesplanu. W nim z kolei musi być zawarty cel oraz samo wykazanie możliwości finansowych. Po drugie we wniosku pojawiają się oczywiście dane osobowe, które musimy przedstawić. Po trzecie konieczne jest również przedstawienie zakresu samego projektu również w ramach kwestii czasowych. Jak wspomniano wcześniej, odpowiedź na pytanie “gdzie” jest w tym przypadku łatwa. Wniosek jest składany przez Internet.

Rozpatrywanie wniosku – wiemy już gdzie, ale kiedy?

Wniosek zostanie nam przedstawiony, ale może on występować w jednej z trzech form. Może zostać zaakceptowany, odrzucony lub może pojawić się potrzeba dokonania poprawek. W pierwszym przypadku kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. W przypadku poprawnego uzupełnienia wniosku najczęściej pojawia się potrzeba poprawy. Odrzucenie dokumentacji nie jest najpopularniejszym zjawiskiem. Umowa zawiera już konkretne informacje odnośnie tego, jak ma przebiegać współpraca. Innymi słowy, Unia Europejska musi mieć pewność, że środki, które zostaną uzyskane, zostaną przeznaczone na określone cele. Pamiętajmy więc, że pożyczka lub dotacja mogą nam wiele pomóc, ale jest to również zobowiązanie.

Podsumowanie, czyli gdzie i jak uzyskać środki unijne?

Cyfryzacja sprawia, że wiele kwestii jest ułatwionych i nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wniosek o dotację może być złożony przez Internet. Jednocześnie powinniśmy wiedzieć, że pieniądze pochodzą z Budżetu Unijnego. Warto dodać, że bardzo ważna jest poprawność wypełnienia wniosku, co w dużej mierze wynika z przedstawienia prawidłowego biznesplanu. Instytucje Unii Europejskiej mają 3 miesiące na odpowiedź w związku z wnioskiem. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia kolejnym krokiem będzie możliwość podpisania umowy. Uzyskane pieniądze mogą znacząco przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa, ale musimy pamiętać, że są to również pewne zobowiązania. Nie zmienia t faktu, że z pewnością warto zainteresować się tym tematem i tym samym wzmocnić pozycję nowego przedsiębiorstwa na rynku.

By jump