śr.. kwi 24th, 2024
Pracownicy z Ukrainy - jacy są?

Pracownicy z Ukrainy – jacy są? Ukraińcy to grupa narodowa, która w ostatnich latach masowo napływa do Polski. Według badań szacuje się, że w Polsce jest około 850 tysięcy mieszkańców Ukrainy. Przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu godnego życia. Sytuacja na Ukrainie nie sprzyja zakładaniu tam rodziny, warunki pracy i płacy są bardzo niskie, więc Ukraińcy, głównie młodzi, przyjeżdżają do Polski. W wyniku konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy setki tysięcy Ukraińców straciło swoją pracę, muszą wyjeżdżać, aby móc pracować. Chcą tutaj znaleźć pracę, dzięki której będą mogli odłożyć pieniądze i godnie żyć. 

Co Polska może zaoferować Ukraińcom?

Polskie zakłady chętnie zatrudniają mieszkańców Ukrainy apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/. Ogłoszenia z ofertami pracy są niemal wszędzie, na zakładach wiszą banery w języku ukraińskim, które zachęcają obcokrajowców do podjęcia pracy. Poszukiwanie są przede wszystkim pracownicy w sektorze przemysłowym, czyli tam, gdzie brakuje do pracy Polaków. Ukraińców chętnie zatrudniają również duże sklepy spożywcze, zakłady budowlane i branża hotelarsko-gastronomiczna. Obecnie często się zdarza, że w restauracji obsługuje nas ukraiński kelner, a w sklepie sprzedawczyni z ukraińskim akcentem.

Firmy robią dużo, aby ściągnąć pracowników do siebie. Gwarantują legalną pracę, terminowość wypłat, bonusy świąteczne, prywatną opieką medyczną, paczki dla dzieci, a także to, co najważniejsze, czyli pomoc w uzyskaniu karty stałego pobytu. Pomagają też w znalezieniu zakwaterowania oraz oferują pracę dla najbliższych. Ukraińcy są dla wielu pracodawców wybawieniem, ponieważ pracują tam, gdzie nie chcą Polacy. W niektórych zakładach produkcyjnych stanowią 80% załogi. Na początku Ukraińcy pracują na niskich szczeblach, ale zdarza się dość często, że awansują i zajmują stanowiska kierownicze.

Niewielka grupa Ukraińców pracuje w Polsce “na czarno”, bez umowy o pracę. Najczęściej spotkać ich można w małych firmach budowlanych czy remontowych oraz w prywatnych domach, gdzie sprzątają lub opiekują się dziećmi. Na szczęście liczba migrantów, którzy decydują się pracować nielegalnie, ciągle spada. Ukraińcy są poszukiwanie, więc mogą swobodnie przebierać w ofertach pracy. W ostatnich latach w większości miast Polski pojawiły się agencje pracy, które są skierowane tylko dla Ukraińców. Oferują różne oferty pracy, pomagają w załatwieniu wszelkich formalności oraz znalezieniu mieszkania. W agencjach pracują osoby, które doskonale znają język ukraiński, więc w każdej sprawie mogą udzielić pomocy. Ukrainiec, aby mógł pracować w Polsce, musi zdobyć zezwolenie na pracę oraz zezwolenie na pobyt czasowy. Polska ułatwiła pracę Ukraińcom https://apsprofit.pl/biuro-posrednictwa-pracy-dla-ukraincow/ i wydała zarządzenia, według którego migranci z Ukrainy mogą “przez okres 6 miesięcy ciągu kolejnych 12 miesięcy mogą oni wykonywać pracę bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę pod warunkiem posiadania pisemnego oświadczenia podmiotu powierzającego wykonywanie pracy zarejestrowanego we właściwym powiatowym urzędzie pracy i pisemnej umowy”.

Jacy są Ukraińcy przyjeżdżający do Polski?

Ukraińcy przyjeżdżający do Polski, to głównie młodzi ludzie, przeważają mężczyźni w wieku produkcyjnym. Co ich wyróżnia? Przede wszystkim są to ludzie zdeterminowani do podjęcia ciężkiej pracy, są chętni do pracy po godzinach czy w gorszych warunkach, na zimnych halach lub na zewnątrz. Wyróżnia ich punktualność, sumienność, nie narzekają, tylko sumiennie pracują. Są to najczęściej ludzie z niskim wykształceniem, choć zdarzają się również ludzie, którzy posiadają wykształcenie wyższe, informatycy, inżynierowie czy lekarze. Większość przyjeżdżających do Polski mieszkańców Ukrainy planuje tutaj zostać na stałe. Część zakłada rodziny, dzieci chodzą do polskich szkół Przyjeżdżają do Polski, ponieważ mają tu bardzo bliski, Polacy są podobnie kulturowo, więc nie czują się wyobcowani. Język polski jest podobny do ich ojczystego, więc nie mają dużych problemów, aby się porozumieć. Ukraińcy są towarzyscy, życzliwie, chętni do pomocy. Młodzi mężczyźni często w Polsce spotykają swoje przyszłe żony i całkowicie wiążą przyszłość z Polską.

Czy Ukraińcy wyjadą z Polski?

W ostatnim czasie spora grupa Ukraińców opuszcza Polskę i decyduje się wyjechać dalej, w głąb Europy. W Polsce zdobywają doświadczenie, zarabiają, ale szukają miejsc, gdzie zarobki i warunki życia będą lepsze. Przełomowy może być rok 2020, kiedy to Niemcy planują otworzyć swój rynek pracy na ludności spoza UE. Nie wiadomo jednak, jak potoczy się sytuacja, ponieważ Ukraińcy rzadko znają języki obce, a w innych krajach europejskich nie dogadają się tak łatwo, jak w Polsce.

Jak traktowani są Ukraińcy w Polsce?

Migranci z Ukrainy są traktowani są bardzo różnie. W większości przypadków Polacy traktują ich życzliwie, pomagają i traktują jak swoich. Są jednak sytuacje, że Ukraińcy są traktowani z pogardą, są poniżani i wykorzystywani. Polacy chcą jak najwięcej na nich zarobić, oferują noclegi, często w bardzo złych warunkach. Wynajmują pokoje po cenach dużo wyższych niż dla Polaków. Jednak Polacy muszą liczyć się z faktem, że Ukraińców przybywa, muszą zaakceptować ich istnienie w kraju.

Aps Profit Polska sp. Z o.O.
ul. Emilii Plater 14B/U1
71-635 Szczecin
+48 91 462 43 12
www.apsprofit.pl

&nbsp

By jump