niedz.. mar 3rd, 2024
Laptop ASUS VivoBook 15 X512

Laptop ASUS VivoBook 15 X512 na pierwszy rzut oka wygląda dość niepozornie, jednakże bliższe zapoznanie nie pozostawia złudzeń. Ten sprzęt wie, czego brakuje konkurencji. Nowoczesna obudowa, złożona z tworzywa całkiem niezłej jakości, wyróżnia się na tle innych notebooków i to nie tylko w swojej randze cenowej. Warto zwrócić uwagę na kilka naprawdę ciekawych wariantów kolorystycznych, które oferuje producent.

Obok profesjonalnie wyglądającego srebra czy eleganckiej szarości znajdziemy także wersję niebieską i… koralową! Na szczególną uwagę zasługuje model Peacock Blue, którego odcień jest gdzieś pomiędzy ciemnym niebieskim, a naprawdę ładnym, oryginalnym fioletem. Zdecydowanie nie są to standardowe kolory, przyciągają oko i podkreślają nowatorski klimat laptopa. 

Mniej znaczy… lepiej!

Laptop ASUS VivoBook 15 X512Już na wstępie producent wita nas informacją, że VivoBook 15 to jeden z najmniejszych laptopów 15-calowych na świecie. I to właśnie nowy ekran NanoEdge najpierw rzuca się w oczy – ma ramki tak smukłe, że mierzą zaledwie 5,7mm. Co to oznacza w praktyce? Zdziwić może fakt, że stosunek wielkości ekranu do obudowy wynosi aż 88%! Trzeba przyznać, że to zdecydowanie punkt zwrotny, który już na tym etapie zjada konkurencję. Ze względu na tak dużą powierzchnię ekranową, laptop gwarantuje niesamowite efekty wizualne podczas użytkowania. Mimo naprawdę wąskiej ramki, ASUSowi udało się wbudować w swój sprzęt wysoką jakości kamerkę HD, co jest wg mnie szczególnym osiągnięciem.

Konstrukcja laptopa jest solidna, a waga na tyle niska, że zabranie VivoBooka na uczelnię czy do pracy nie sprawi najmniejszego problemu. Przy 20mm grubości laptop waży zaledwie 1,6kg, dzięki czemu jest bardzo poręczny. Jednak na tym nie kończy się funkcjonalność jego budowy. W laptopie zastosowano zawiasy Ergo Lift, które nie tylko utrzymują pozycję ekranu pod dowolnym kątem, ale także unoszą lekko klawiaturę. Jaki w tym cel? Dzięki temu rozwiązaniu pozycja laptopa jest komfortowa i sprzyjająca pisaniu.

Przemyślane rozwiązania

Skoro jesteśmy przy pisaniu, to warto wspomnieć o naprawdę przyjemnej klawiaturze, w jaki został wyposażony VivoBook 15. Zastosowane podświetlenie sprzyja pracy w słabo oświetlonych miejscach, a sam kształt i rozmieszczenie klawiszy wpływa na ergonomię pisania i ułatwia szybkie, bezwzrokowe pisanie bez denerwujących literówek. Skok klawisza na poziomie 1,4 mm w połączeniu z zawiasem ErgoLift stworzyły idealne, ciche środowisko do pracy z tekstem. Nie trzeba martwić się o żywotność klawiatury – według producenta, testy przeprowadzane na klawiaturach tego modelu pozwolą nam wszystkim spać spokojnie. Nasadki klawiszy przechodzą piekło nawet 10 000 wciśnięć! To wszystko powoduje, że ASUS VivoBook 15 sprawdzi się u każdego, kto spędza dużo czasu nad edytorami tekstu.

W temacie nagłośnienia ASUS VivoBook 15 zaskakuje – i to bardzo pozytywnie. Dzięki funkcji SonicMaster jakość muzyki płynącej z głośników jest na zdecydowanie wysokim poziomie. Dzięki temu laptop brzmi wyróżnia się brzmieniem od innych produktów podobnej klasy, oczywiście na swoją korzyść.

Kolejnym plusem jest przyzwoita ilość portów, które w tym modelu zastosował ASUS. Na lewym boku znajdują się dwa porty USB 2.0 (format A), jednak znacznie ciekawiej prezentuje się prawa strona – wyposażona w dwa gniazda USB 3.0 (typu A i C), wyjście HDMI i gniazdo dla karty microSD. VivoBook 15 ma wszystko, co jest potrzebne do szczęścia w codziennym użytkowaniu.

Podobnie dobrze sprawa ma się z pamięcią – wbudowane 4GB można z łatwością rozbudować do 12GB. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w temacie dysków. Laptop ASUS VivoBook 15 oferuje konstrukcje z dwoma dyskami, co gwarantuje nie tylko dużą przestrzeń dyskową na dane, a także szybką pracę i szczególną wydajność. Jest też naprawdę cichy, a to wielki plus w przestrzeni biurowej.

Mówiąc o przemyślanych rozwiązaniach nie sposób nie wspomnieć o baterii. Bateria litowo-polimerowa pozwala laptopowi na pracę praktycznie od rana do nocy, a jej ładowanie zajmie chwilę – w 49 minuty VivoBook 15 odzyska do 60% baterii. Technologia ASUS Battery Health Charging pozwoli zachować baterię w dobrym stanie na lata!

Bezpieczeństwo jeszcze nigdy nie było tak łatwe

Osoby korzystające z notebooka poza domem z pewnością docenią czytnik linii papilarnych, pozwalający na logowanie się do systemu bez konieczności wpisywania hasła. Czytnik jest zintegrowany w touchpadzie laptopa, dzięki czemu jego obsługa nie sprawi trudności. Do tego dzięki funkcji Windows Hello chronienie swoich danych z VivoBook 15 jest intuicyjne, naprawdę łatwe i przyjemne.

Idealny w swej uniwersalności

ASUS VivoBook 15 X512 to mocny zawodnik w swojej grupie cenowej. Prezentuje się bardzo nowocześnie i atrakcyjnie, a zastosowanie zwężonych ramek sprawia, że laptop przyciąga do siebie miłośników wysokiej klasy sprzętu. VivoBook 15 po prostu wygląda dobrze. Ze względu na lekkość, sensowną ilość portów i jedną z lepszych klawiatur na rynku sprawdzi się zarówno u studenta, w biurze, jak i w użytku domowym. Nieprzeciętnie cichy układ chłodzenia, długi czas pracy i szybkość ładowania stawia VivoBook 15 na wysokiej pozycji wśród innych konkurentów. To idealny laptop zarówno do pracy w edytorach tekstowych, jak i do oglądania filmów czy słuchania muzyki w niezłej jakości. 

By jump12