śr.. kwi 24th, 2024
Najważniejsze parametry techniczne wpływające na wydajność dysków SSD

Najważniejsze parametry techniczne wpływające na wydajność dysków SSD – zanim zdecydujemy się na zakup dysku SSD do naszego komputera, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Trzeba przede wszystkim określić, jakim dysponujemy budżetem oraz jaka pojemność nas interesuje. Oprócz tego sporą zaletą jest długi okres gwarancji producenta. W ten sposób możemy uchronić się na wypadek niespodziewanej awarii naszego dysku SSD. Większość producentów napędów półprzewodnikowych oferuje 3-letnie gwarancje, chociaż niektóre droższe modele dysków posiadają 5-letnią gwarancję. Jednakże, w przeciwieństwie do starszych modeli, obecnie produkowane napędy SSD są wyjątkowo wytrzymałe. Bez większych problemów posłużą nam przez kilka lat.

Technologie używane do podłączania dysków SSD do płyty głównej

Na rynku dostępnych jest wiele różnych dysków SSD. Jednym z najistotniejszych parametrów jest interfejs, za pomocą którego podłączamy napęd do naszego komputera. Najczęściej spotykane są złącza SATA, która używana jest zarówno w napędach SSD, jak i HDD. W przypadku wersji SATA III możliwy jest transfer danych na poziomie 600 MB/s. Znakomita większość współczesnych dysków w pełni wykorzystuje potencjał tego typu złącza. Dlatego też na znaczeniu zyskały szyny PCIe. Po podłączeniu do nich naszego dysku SSD prędkość transferu sięga poziomu 4 GB/s. Nasza płyta główna musi jednak obsługiwać interfejs PCIe 3.0. Ten interfejs doskonale współgra z dyskami SSD NVMe. Musimy posiadać także slot M.2 na płycie głównej. W przeciwnym razie konieczne będzie zakupienie specjalnych adapterów, które pozwolą doczepić napęd NVMe do szyny PCIe. To właśnie technologia NVMe (Non-Volatile Memory Express) pozwala w pełni wykorzystać przepustowość oferowaną przez interfejsy PCIe. Dyski SSD M.2 niekonieczne używają technologii NVMe. Niektóre modele nadal korzystają ze złączy SATA. Najrzadziej spotykane są dyski SSD mSATA oraz U.2. W ich przypadku możemy mieć problemy ze znalezieniem kompatybilnych płyt głównych.

Dlaczego zakup dysku SSD jest lepszym wyborem niż wybór napędu HDD?

Osoby nadal używają tradycyjnego twardego dysku powinny poważnie się zastanowić nad jego wymianą na nowszy napęd półprzewodnikowy. Niezależnie od wybranego przez nas modelu, będzie on o wiele sprawniejszy od nawet najszybszego dysku mechanicznego. Jeżeli planujemy stopniowo wymieniać podzespoły w naszym komputerze, warto zacząć właśnie od napędu. Po zamontowaniu dysku SSD odczujemy drastyczną różnicę, jeżeli chodzi o szybkość ładowania systemu i różnego oprogramowania. Nadal jednak jest to droższe rozwiązanie niż napędy HDD. Wiele osób mimo to decyduje się na zakup dysku SSD, wybierając nieco mniej pojemne modele. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie na nim naszego systemu operacyjnego oraz kilku najbardziej wymagających gier. Cała reszta plików może bezproblemowo pozostać na dysku HDD. Gracze powinni zainwestować w model o pojemności co najmniej 500 GB. Osoby niemogące wybrać pomiędzy tymi dwoma typami napędów, mogą być zainteresowane nowoczesnymi dyskami Optane produkowane przez firmę Intel. Jednakże nie każdy komputer będzie w stanie obsłużyć tego typu podzespoły. Co więcej, nie są to wcale tanie produkty. Na razie optymalnym wyborem pozostają dyski SSD o średniej pojemności w połączeniu z napędem HDD 1 TB.

Co warto wiedzieć o dyskach SSD U.2?

Najważniejsze parametry techniczne wpływające na wydajność dysków SSDDo najpowszechniejszych interfejsów używanych w dyskach SSD należą SATA, PCIe, mSATA, M.2 oraz U.2. W przypadku napędów twardych najczęściej spotkamy się ze złączem SATA III. W przeszłości standard ten znany był jako SFF-8639. Zaprojektowano go z myślą o rynku przedsiębiorstw i jest kompatybilny z rozmaitymi standardami interfejsów. Złącza U.2 obsługują protokół NVMe oraz szyny PCIe 3.0 x4. W teorii jego przepustowość sięga 32 GB/s. Oprócz wysokiej prędkości takie dyski SSD cechują się niską latencją oraz zużyciem energii. Ten interfejs cieszy się sporą popularnością wśród przedsiębiorców. Typowe dyski klasy biznesowej wykorzystują tradycyjne złącza PCIe lub właśnie interfejs U.2. Nie oznacza to jednak, że klienci indywidualni nie powinni kupować takiego napędu. Dobrym przykładem są produkty Intela z serii 750. Dostępne są dyski SSD o pojemności 400 GB, 800 GB oraz 1,2 TB. W przypadku modelu Intel 750 U.2 SSD z pojemnością 1,2 TB, szybkość odczytu i zapisu danych może sięgnąć odpowiednio 2400 MB/s oraz 1200 MB/s. Z kolei ilość operacji wykonywanych w każdej sekundzie wynosi 440 tysięcy (odczyt danych) oraz 290 tysięcy. (zapis danych). Innymi słowy, są to bardzo wydajne dyski SSD. Coraz więcej producentów podzespołów komputerowych ogłasza wsparcie dla formatu U.2.

Jak wypadają dyski SSD U.2 w porównaniu do modeli M.2?

Oba formaty teoretycznie posiadają przepustowość na poziomie 32 GB/s. W takim razie, dlaczego producenci zdecydowali się wprowadzić dyski U.2? W przypadku napędów M.2 ich długość wynosi od 30 do 110 mm i używane są przeważnie w urządzeniach mobilnych, takich jak notebooki i ultrabooki. Z kolei długość dysku U.2 to aż 2,5 cala i najczęściej używane są w serwerowni. W centrach danych napędy wykorzystujące format M.2 zupełnie się nie sprawdzą, gdyż są za małe.

By jump