wt.. maj 21st, 2024
Projektowanie wnętrz niecodziennie — Sprawdź jak oryginalnie wykończyć ściany w naszym mieszkaniu, aby były gustowne i estetyczne.

Projektowanie wnętrz niecodziennie — Sprawdź jak oryginalnie wykończyć ściany w naszym mieszkaniu, aby były gustowne i estetyczne. Ściany w naszym mieszkaniu to jeden z najbardziej niedocenianych i pomijanych elementów. Bardzo często dzięki zwróceniu nieco większej uwagi na nie, możemy odmienić nasz dom nie do poznania oraz osiągnąć bardzo estetyczny i efektowny wygląd nieruchomości. Jak zatem projektować wnętrza niecodziennie i oryginalnie — kilka ciekawych pomysłów przedstawiamy poniżej.

Drewniane ściany

Pierwszym ciekawym rozwiązaniem przy wykańczaniu ścian w naszych domach jest wykończenie ich drewnem. Obecnie istnieje wiele różnego rodzaju drewnianych paneli czy elementów, które są estetyczne lub wręcz futurystyczne. Z pewnością nie będą one przypominały np. boazerii z ubiegłego wieku. Elementy drewniane mogą być wykonane z drewna o różnych odcieniach lub być w różnych wielkościach czy kształtach. Bardzo ciekawy efekt mogą dać drewniane ściany w połączeniu z drewnianymi podłogami, które będą różniły się kolorem i fakturą. Panele drewniane umieszcza się na ścianach bardzo prosto, więc ich montaż nie jest uciążliwy. Odpowiednie projektowanie wnętrza z uwzględnieniem paneli drewnianych sprawi, że pomieszczenie nie będzie wydawało się małe, a przytulne i luksusowe.

Panele ścienne 3D

Projektowanie wnętrz niecodziennie — Sprawdź jak oryginalnie wykończyć ściany w naszym mieszkaniu, aby były gustowne i estetyczne.Drugim podobnym pomysłem jest wykorzystanie do wykończenia wnętrza naszego mieszkania paneli 3D. Są to panele, które również umieszcza się na ścianach. Mają one najczęściej kilkunasto-kilkudziesięcio- centymetrowe wymiary i mogą być wykonane z różnych materiałów. Mają wypukłe elementy, dzięki czemu po ułożeniu wzór ściany będzie trójwymiarowy. Jest to z pewnością bardzo ciekawy sposób na urozmaicenie naszego wnętrza, a wykorzystywać go można w wielu pomieszczeniach. Obecnie mamy do wyboru sporo rodzajów paneli tego typu, dzięki czemu można dopasować je do wielu aranżacji. Z pewnością będą wyglądały bardzo elegancko i nowocześnie.

Ciekawostka: Bardzo oryginalnym typem paneli ściennych są panele tapicerowane. Są to panele, które mocuje się na ścianie, ale są one miękkie i przypominają wykończenia mebli tapicerowanych, na których siedzimy np. kanapy. Są one dostępne również w formie kostek jak panele 3D. Możemy z nich układać całe ściany lub jedynie wykorzystywać do wykończenia ścian np. za łóżkiem.

Tapeta 3D i tradycyjna

Projektowanie wnętrz nie mogłoby obyć się bez tapet. Choć przez wiele osób są one uważane za relikt przeszłości, obecnie istnieje bardzo wiele różnego rodzaju nowatorskich tapet lub tapet, które wpisują się w nowe trendy dekoracyjne. Ciekawym rozwiązaniem są tapety 3D. To tapety, które przedstawiają konkretną scenę np. lasu lub plaży. Są one wykonane w ten sposób, iż tworzą wrażenie głębi i przestrzenności. Tapety tego typu możemy umieszczać na ścianach małych pokoi, jeśli projektowanie wnętrz danego pomieszczenia, nie daje innych możliwości jego powiększenia. Standardowe tapety możemy wykorzystywać na ścianach również wtedy, gdy nie mamy już pomysłów na inne rodzaje wykończenia, a nie chcemy, aby dana ściana była np. dominująca lub zbyt pospolita.

Cegła dekoracyjna

Jeśli zamierzamy projektować wnętrze i wykonać je w odważny sposób, warto wziąć pod uwagę cegłę dekoracyjną. Są to cegiełki, które umieszcza się na ścianie i których zadaniem jest imitowanie bezpośrednio cegieł konstrukcyjnych. Mają one wiele kolorów, faktur czy rozmiarów. Dostępne są również w wersji wodoodpornej, dzięki czemu przy ich pomocy możemy wykonać np. łazienki czy kuchnie. Cegły dekoracyjne dostępne są w atrakcyjnych cenach oraz we wszystkich supermarketach budowlanych. Ponadto na rynku kupić możemy również oryginalne cegły dekoracyjne pozyskiwane z wyburzonych kamienic, jeśli zależy nam na najwyższej jakości i autentyczności. Projektowanie wnętrza z takimi cegłami dekoracyjnymi jest również proste, gdyż doskonale łączą się one np. z drewnem, betonem dekoracyjnym, szkłem czy stalą i możemy wykorzystywać je w wielu sytuacjach.

Malowanie grafik i wzorów

Ostatnim i jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów na wykończenie naszych ścian jest namalowanie na nich wzorów oraz grafik. Z pewnością na ścianach o jednolitym kolorze, grafiki takie będą prezentowały się bardzo efektownie. Możemy skorzystać np. z czarno białych wzorów lub kolorowych grafik o różnych wielkościach, tematykach czy stylach. Ściany takie nie będą nudne i jednolite, ale też nie będą dominowały. Jest to rozwiązanie idealne, jeśli nie mamy już pomysłów na wykończenie ścian w naszym domu i nie chcemy, aby pozostawały one standardowe. Do wykonania takich malunków możemy używać specjalnych szablonów. Będą one dobrym wyborem, jeśli malunki mają być proste i przypominać bardziej grafiki. Jeśli chcemy umieścić na naszej ścianie nieco większy i bardziej skomplikowany wzór, możemy wykorzystać nasz talent lub zatrudnić artystów. Jest to oryginalny sposób, ale coraz więcej artystów oferuje takie usługi lub nawet się w nich specjalizuje.

Porada: Projektowanie wnętrz to bardzo trudny i wymagający proces. Jeśli mamy pewne wątpliwości lub nie wiemy jakie rozwiązanie zastosować, zdecydowanie warto skonsultować się z dekoratorem wnętrz lub projektantem. Konsultacja taka będzie szybka i pozwoli dokonać odpowiednich wyborów, które będą towarzyszyły nam w mieszkaniu przez długi czas.

By jump